אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הדחליל ומשרתו

הדחליל ומשרתו
כתב: פיליפ פולמן
מאנגלית: אופיר טושה-גפלה
כתר ספרים 2009
198 עמוד, לא מנוקד


'בחור צעיר, יש לי הצעה בשבילך. אתה נער ישר וחרוץ, ואני דחליל בעל יוזמה וכישרון. מה היית אומר לו הייתי מציע לך את תפקיד המשרת האישי שלי?'
הנער ג'ק קיבל את התפקיד, והשניים – דחליל ומשרתו – החלו לצעוד לעבר עמק המעיינות, שהיה מרוחק קילומטרים רבים מן המקום שהיו בו. לדחליל, כמו שנהג לומר, הייתה אמונה פנימית עמוקה שעמק המעיינות על החווה, הבארות, המזרקות והנחלים שבו שייך לו, והוא השתוקק להגיע אליו.
אלא שאותו אזור היה נתון למרותה של משפחה רבת כוח של בעלי ממון מושחתים, והללו חפצו לגזול את עמק המעיינות מידי בעליו. שערו בנפשכם: דחליל מקרטע שראשו עשוי לֶפֶת ולצידו נער חסר כול, ומולם מערכת משומנת של בעלי שררה המנהלים את הבנקים ואת בתי המשפט במחוז ומטילים אימה על כל תושביו.
המאבק הזה מניע את עלילת הסיפור, שכולה הרפתקאות, תעוזה, סכנת חיים ושפע של הומור: בהיותו דחליל, כל חלק בגופו עשוי מגרוטאה אחרת, ועם זאת הוא מנומס, אמיץ ואציל נפש ונושא בגאווה את התואר 'לורד' שהעניק לו לא אחר מאשר משרתו. צירוף זה של עליבות ואצילות מבטיח מפגשים מרתקים של הדחליל ומשרתו עם עוברי אורח במהלך מסעם.
מעבר לרובד העלילתי הולכת ומתבהרת משמעותו העֶרְכִּית-סמלית של הסיפור, השולח את חציו בנקודות התורפה של החברה האנושית: מאבקם של הצודקים בבעלי השררה, איוולתם של מפקדים ומנהיגים והמחיר שהיא גובה מפשוטי העם, כוחם של אנשי השוליים המושכים באמת בחוטים, פחיתותו של הגוף כנגד נצחיות הרוח, והעיקר – הסיפור חוגג את ניצחונם המוחלט של המוסר והצדק.

סיפור נהדר לבני אחת עשרה ומעלה, גם למבוגרים!

נירה לוין