אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הדובי והחיות


כתב: מיכאל אנדה
איירה: קורנליה הָס
מגרמנית: יוסיפיה סימון
כנרת בית הוצאה לאור 2009
24 עמוד, מנוקדעל אַפּוֹ של גיבור הסיפור, דוב צעצוע מטולא ומהוּהַ, נוחת זבוב סקרן שגורם לו לחשוב.
'מטרה היא הדבר הכי חשוב בעולם,' אומר הזבוב, והדובון ששמו כָּבִיס (ככתוב על התווית שצמודה לאוזנו) יוצא לגלוֹת את תכלית קיומו. בדרכו הוא פוגש עכבר ('הדבר היחיד החשוב באמת הוא להיות מתוחכם ולא להיתפס'), ואחר כך, בעברו מסביבה לסביבה, הוא פוגש בזו אחר זו ציפור, דבורה ('יצורים קיימים כדי להיות חרוצים'), ברבור ('המטרה העליונה בעולם היא היופי'), קוקייה, קוף ובעלי חיים אחרים, שכל אחד מהם יודע להסביר באריכות מהי מטרת הקיום - מנקודת המבט המיוחדת לו, כמובן. כל מפגש כזה מגביר את תסכולו של כָּבִיס, המבין שאין בו שום תועלת – לא לעצמו ולא לעולם. מי שמונעת מהדובון שברון לב היא ילדה קטנה שלוקחת אותו בזרועותיה; מאותו רגע היה שוב בעל ערך, ומאושר.
הדובון הקטן המחפש משמעות הוא גיבור ספרותי ותיק, המשוטט בִּכְסוּת זו או אחרת גם בין דפי הספרות למבוגרים. בעלי החיים השונים שכָּבִיס פוגש בדרכו מייצגים השקפות עולם מעניינות; ילדים צעירים יבינו אותן ברמות שונות, מן הקונקרטי הפשטני ועד המופשט המשתמע.
מטרידה בלשון המעטה היא פסקת הסיום, המספרת על הדובון אחרי שמצא לעצמו אהבה ותחושת שייכות:
'כעבור כמה ימים הגיע הזבוב המעצבן לביתה של הילדה הקטנה. ברגע שהזבוב גילה את הדובון, הוא שוב התחיל לזמזם סביב ראשו:
' בשביל מה אתה פה בכלל? טיפש מטופש...'
אבל הפעם ידע כביס את התשובה הנכונה.
טראח אחד! – והזבוב השתתק.'

מיכאל אנדה (1929–1995) ידוע ברחבי העולם בעיקר בזכות הסיפור שאינו נגמר שעובד לסרט, וכן ג'ים ונהג הקטר, ג'ים וכנופית ה- 13, ו-מומו. בין סיפוריו הקצרים לילדים צעירים - מעשה בקדרה ומצקת המצוין וזולל החלומות.
על מיכאל אנדה קראו בדףדף.

הדובי והחיות מתאים לבני ארבע עד שבע.

נירה לוין