אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הבכור לבית אב"י

 (הוצאה מחודשת)
כתבה:
דבורה עומר
הוצאת עם עובד 2008, ספריה לנוער
190 עמוד, לא מנוקד

עִמְדוּ לרגע בשקט, והקשיבו לבליל הקולות סביבכם. עברית, נכון? הרבה מאוד עברית, אף כי לעיתים 'מאופרת' בצלילים משפות אחרות. שערו בנפשכם - איך אפשר לחיות כאן ולא לדבר עברית??
הבכור לבית אב'י, הסיפור שכתבה דבורה עומר על בנו הבכור של אליעזר בן יהודה, יחזיר אתכם 120 שנה לאחור, אל ירושלים של סוף המאה ה- 19. העברית שימשה אז בעיקר בבתי הכנסת ובישיבות, לקריאה בספרי קודש, לתפילה וללימוד. בחיי היום יום השתמשו רוב יהודי העיר בשפות אחרות: ערבית, יידיש, לדינו, תורכית וצרפתית.
אליעזר בן יהודה שהגיע אז לירושלים מאירופה האמין שעל עם ישראל לחזור אל מולדתו ההיסטורית וגם אל לשונו ההיסטורית – אל העברית. הוא הקדיש את חייו להחייאתה של העברית: למד להכיר את המקורות העבריים - המקרא, המשנה והתלמוד והספרות העברית שנכתבה בימי הביניים, והחל לחדש מילים עבריות, להעניק למילים משמעויות חדשות וליצור מילים שהתאימו לחיי היומיום של הזמן. בנוסף לעבודתו המילונאית עסק בהוראת העברית ובעיתונאות בעברית.
לתוך העשייה האדירה הזו נולד בנו בכורו של בן יהודה, בן-ציון. האב, קנאי חסר פשרות, לא הרשה שבנו ישמע ולו מילה אחת שאיננה עברית, ובכך גזר על 'הילד העברי הראשון' שנים של עִלְגוּת, בדידות קשה ולעג מר מצד הסביבה. איך נראו חייו של הילד הזה בעיר העלובה, שהיו בה תחלואים ועוני, שלקחה ממנו את אמו ואחיו ומררה את חיי אביו?

הספר הוא מהדורה מחודשת: הגרסה הראשונה, מנוקדת, ראתה אור בשנת 1967 בהוצאת עם עובד.
הגרסה הנוכחית איננה מנוקדת, ובנוסף עברה 'מתיחת פנים' לשונית קלה.
מתאים לבני עשר עד ארבע עשרה. 

נירה לוין