אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הארנב הזה שייך לאמילי בראון


כתבה: קְרֵסִידָה קָאוּאֶל
אייר: ניל לֵיְטוֹן
מאנגלית: אירית אֶרְבּ
כנרת בית הוצאה לאור 2008
32 עמוד, מנוקד

אמילי בראון והארנב האפור המרופט שלה היו חברים טובים מאוד: יחד הם חקרו את החלל החיצון, דהרו על אופנוע ברחבי מדבר סהרה וצללו במעמקי הים. תמיד יחד.
אבל יום אחד הופיע שליח מטעם המלכה ובפיו הודעה:
'המלכה ברוב טוּבָה
שמה לב לארנב שלך.
היא הייתה רוצה את הארנבוני הזה.
בתמורה היא מציעה את הדובון החדיש-חדש הזה.'
אבל אמילי אמרה:
'לא, תודה. הארנב הזה לא למכירה.'
לא עבר זמן רב ושליח נוסף הופיע. הוא הציע לאמילי לא רק את הדובון החדש של המלכה, אלא גם עשר בובות מדברות. אבל גם הפעם סירבה אמילי לעסקת החליפין. היא לא הייתה מוכנה להיפרד מסטנלי גם כשהמחיר שהמלכה הייתה מוכנה לשלם עלה עוד ועוד, עד כדי '...וגם את כל הצעצועים שהיא תרצה אי-פעם.'
למלכה, כמו למלכות, היו צעצועים אין-ספור; אך לא היו לה גבולות, והיא ניסתה לגזול את החבר הטוב של אמילי ולהשיג לעצמה אהבה במרמה. אמילי, שעמידתה מול המלכה מזכירה את עמידתה של אליס מארץ הפלאות מול מלכת הקלפים,  נחלצה ללמד אותה שיעור חשוב.

ילדים צעירים רבים נקשרים במיוחד לצעצוע אחד ויחיד, שאף שאינו היפה ביותר או החדש ביותר – הוא ללא ספק האהוב ביותר, המרגיע, שנוכחותו ומגעו מספקים להם ביטחון. ילדים ישנים עם הצעצוע הזה, לוקחים אותו איתם לגן (לפחות בימים הראשונים של השנה), וגוררים אותו אחריהם כשהמשפחה נוסעת לחופשה. ילדים הקשורים לצעצוע אהוב במיוחד לא יסכימו להיפרד ממנו, וגם לא יניחו לצעצוע חדש לאיים על הקשר, אף שהצעצוע האהוב לעיתים בלוי ומרופט כמו הארנב האפור של אמילי.
הצעצוע האהוב הוא לעיתים קרובות האובייקט המאפשר לילדים רכים להתמודד בהצלחה עם מצבים חדשים ועם שינויים בשגרת חייהם, ובמקרים רבים ממלא את תפקיד החבר האולטימטיבי, הנוכח תמיד ומשתף הפעולה, שומר הסוד והמגן מפני תחושת ה'לְבַד'.

כבר בשנות החמישים הופיע בהוצאת עמוס הספר (קטן פורמט, זְהֹב שִׁדְרָה) יוּקָה השחרחורת ובובתה החדשה. יוקה, ילדה פולינזית קטנה, קיבלה יום אחד בובת חרסינה מהודרת מאחד הסוחרים שהגיעו לאי. יוקה שמחה מאוד בבובתה החדשה, והחזיקה אותה יום תמים בידיה כדי שלא ידבק בה חול וכדי שלא יתקמטו בגדיה המגוהצים. אבל בלילה, כשהגיעה השעה לשכב לישון, הניחה יוקה את הבובה החדשה בצד ונכנסה למיטתה כשבזרועותיה חבוקה בובת העץ הפשוטה והישנה שלה.

הצעצוע האהוב עומד גם במרכזו של הספר הקנגורו הכחול של מאיה (כתבה אמה צ'יצ'סטר קלארק, בהוצאת עם עובד 1999). למאיה נולד אח, והיא מקבלת במתנה חיות פרווה חדשות ויפות. הקנגורו האהוב שלה חש מיותר, ומוצא ניחומים במיטתו של האח התינוק. אבל מאיה איננה מוותרת עליו; היא נותנת לאחיה את חיות הפרווה החדשות, ומחזירה אליה את הקנגורו הכחול.

הארנב הזה שייך לאמילי בראון מתאים לבני ארבע עד שבע. 

נירה לוין