אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

לעוף מכאן

 
כתבה: נאוה סמל
ידיעות אחרונות - ספרי חמד, סדרת פרוזה-עשרה
106 עמודים, לא מנוקדבספרה של נאווה סמל 'לעוף מכאן' מתוארת תקופה קצרה אך רבת משמעות בחייה של הדרה, ילדה על סף נערותה.
הסיפור מתרחש באחת ממושבות ההדרים בישראל בשנותיה הראשונות של המדינה והוא מסופר מנקודת מבטה של הדרה עצמה. הדרה מוקפת בדמויות הנטועות היטב באדמה - אמה המתה, אביה הפרדסן, מוכרת הסדקית חסרת הדמיון וגם שורות עצי ההדר - ולמרכיבים ריאליסטיים אלה נלווה נופך פנטסטי שנוכחותו העיקשת צובעת את הסיפור בגוון מיוחד: משאלתה הגדולה של הדרה היא ללמוד לעוף. רק הסנדלר בעל של המושבה, טיפוס פיוטי, תמהוני משהו, מבין ללבה ומשמש לה מקור השראה. בעוד אבא משנן כי 'יציבות זה הדבר הכי חשוב', הסנדלר מִסיה חביבאל יודע לומר - 'בלי לראות שמים אי אפשר לעוף'.

הדרה מכניסה אותנו לסיפורה בצעדים קטנים ואיטיים עד מאוד. היא מובילה אותנו ממראֶה למראֶה, מדמות לדמות. היא מיטיבה להתבונן בנעשה סביבה ובסובבים אותה, מלקטת פרטים קטנים רבי המשמעות ותוך כדי הרהוריה נבנית תמונת עולם של נערה רגישה וענוגה, המתחילה להתוודע לרגשותיה, לייחודה ולמקומה בין המבוגרים. הקורא המתהלך במושבה עם הדרה שומע מילים כמו גלנטריה, איכרים, סולם קוטפים ואלטע-זאכן ונהנה מניחוחות של תקופה שאיננה.
הדרה משתוקקת לעוף ואף מנסה לעשות זאת, אך מתנפצת אל קרקע המציאות. רק בסופו של תהליך ההחלמה, שהוא גם שלב בהתבגרות, נחלצת הרגל הבריאה מפקעת הגבס, ובוקעת הדרה אחרת, חזקה ומפוכחת, היודעת מה טעמו של המעוף האמיתי.

הספר אינו קל לקריאה. הוא איטי ותובע קשב ורגישות מן הקורא הצעיר. הקוראים המבוגרים שייטלו את הספר לידיהם בוודאי יחושו בזיקה שבין 'לעוף מכאן' לספרו של ארי דה לוקה 'הר אדוני'.
לעוף מכאן מתאים לבני נוער בני אחת עשרה ומעלה.

נירה לוין