אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נעלי החלקה


כתבה: נואל סטריטפילד
איורים: יפעת נחשון
מאנגלית: גילי בר-הלל-סֶמוֹ
ידיעות אחרונות ספרי חמד, סדרת פרוזה-עשרה קלסיקה
343 עמודים מנוקדים

הַרְיֶט ג'ונסון החלימה אמנם ממחלתה, אבל, כמו שהמבוגרים אמרו – 'עוד לא חזרה לעצמה'.
עדיין אסרו עליה ללכת לבית הספר ואפילו לא הרשו לה לעזור בעבודות הבית; רגליה היו חלשות 'ממש כמו צמר גפן'. הרופא שטיפל בהַרְיֶט המליץ שתתאמן בהחלקה על הקרח כדי שתתחזק, וכך הגיעה הַרְיֶט לזירת ההחלקה.
לָלָה מוּר, לעומת זאת, הגיעה אל הזירה מכיוון אחר לגמרי. היא הייתה בתו של אלוף החלקה נערץ, ולדוֹדָה שגידלה אותה הייתה רק שאיפה אחת: להפוך את ללה למחליקה מהוללת בדיוק כמו אביה. לפיכך החלה ללה לבקר בזירת ההחלקה כבר כשהייתה בת שלוש!
הרייט וללה נפגשו בזירת ההחלקה. החברוּת לבלבה כל עוד היה ברור מי תהיה אלופה, ומי רק מחליקה מן השורה. מה יקרה אם הרייט תאיים על מעמדה של ללה?

הספר מתאר ילדוֹת באנגליה שלפני יותר מיובל שנים. כצפוי מִסֵפֶר שהתפרסם בשנת 1951 בולטים בו הבדלי המעמד בין שתי הילדות ומשפחותיהן. ללה גְדֵלָה אמנם בְּבֵית עשירים, אבל כנראה שרוב הקוראים הצעירים היו מעדיפים להיכנס לבית הפשוט, הַבָּלוּי משהו והחַם של הרייט ולהצטרף למשפחתה הלבבית.

אמנם גיבורות הסיפור הן שתי ילדוֹת בנות עשר או אחת עשרה, אבל אין זה ספר לְבָנוֹת בלבד:
להרייט יש זוג הורים ושלושה אחים שיש להם תפקיד חשוב בסיפור, ובחייה של ללה, מלבד דוֹדָה קשוחה, אומנת ומורָה פרטית, מעורבים גם מאמן הַחְלָקָה, מאמן סייף, ובעיקר דוֹד חכם וחביב שאפשר לסמוך עליו. בנים, אל תוותרו על ההנאה!

נעלי החלקה שייך ל'סדרת הנעליים' שכתבה הסופרת נוֹאֵל סְטְרִיטְפִילד. לפניו, בשנת 1936, התפרסם נעלי בלט, ספרה הראשון לילדים. 

מתאים לבני תשע עד שלוש עשרה.

נירה לוין