אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

שרשרת זהב, שירי מופת לילדים

מביאליק עד יהונתן גפן
בחרה וערכה: נירה הראל
איורים: בתיה קולטון
אחוזת בית ספרים 2007
117 עמודים מנוקדים ומאוירים

ספר יפהפה ומשמח נולד.
החזיקו בו, דפדפו, היזכרו. מיד יעלו המילים והמראות ויאמרו:
כאן ילדוּת!

הספר שרשרת זהב הוא אסופה של שירים שנכתבו לילדים בידי משוררים עברים במאה העשרים. באסופה 40 שירים, מן המיטב שנכתב לילדים, פרי עטם של 21 משוררים.

תחת קורת גג אחת תמצאו את בנות שְׁתַיִם בֻּבּוֹתַיִם הלא הן צילי וגילי, את דני גיבור ואת מיכאל, את דוֹדי שמחה, את הילדה הכי יפה בגן, את הזברה-לובשת-פיג'מה ואת בילי שלי האובד, ורבים רבים אחרים.

את הספר פותחת הקדמה שכתבה מי שבחרה את השירים וערכה את האנתולוגיה, נירה הראל; בהקדמה מאפיינת הראל את התקופות השונות בכתיבה לילדים, ומסבירה:
'המטרה של אסופה זו היא לאסוף את השירים העבריים הטובים ביותר שנכתבו לילדים, כאלה שעמדו במבחן הזמן, ולא רק מבחינת הזיכרון הקולקטיבי. כלומר, לא רק אלה שזכו ללחנים ועד היום הם מושרים בפי כל, אלא גם שירים שראויים לתואר 'קאנון השירה העברית לילדים'... הדפדוף בספר משקף הן את גדולתם של המשוררים שכתבו אותם וההבדלים ביניהם, הן את התמורות שחלו בכתיבת שירה עברית לילדים במשך השנים.'

השירים מסודרים בשלוש חטיבות כרונולוגיות. הראשונים הם שיריו של חיים נחמן ביאליק, האחרונים – של יהונתן גפן.
חותם את הספר פרק של 'תעודות זהות קטנות' של המשוררים, ובהן פרטים ביוגראפיים ומאפיינים בולטים בשירתם.
הדפדוף בספר הוא חוויה מענגת ומרגשת גם בזכות איוריה של בתיה קולטון, העשויים בקו נאיבי זךְ ונוגע ללב, אבל מצליחים לבטא גם את הראייה הבוגרת, המבודחת וגם מתגעגעת, של מי שפוגש את השירים שנים אחרי ששמע או שר אותם לראשונה.

'חִכִּיתִי, חִכִּיתִי,
בָּכִיתִי, בָּכִיתִי,
וּמִי לֹא בָּא?
מִיכָאֵל.'
(מיכאל, מאת מרים ילן-שטקליס)
האסופה איננה מכוונת גיל; היש מי – ילד או מבוגר - שהמילים הללו לא נכתבו בעבורו?
שרשרת זהב מתאים לילדים, לאלה הרוצים לענג את ילדיהם, למי שאוזנם כרויה לשירה, ולאלה הזוכרים בחיבה את ילדותם או רוצים להיזכר בצליליה.

נירה לוין