אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

בין ים לים

(בסדרה מסע בעקבות שמי)
כתבה: רונית לוינשטיין-מלץ
ידיעות אחרונות ספרי חמד 2008, פרוזה-עשרה
307 עמודים, לא מנוקד

אביטל עומדת לחגוג בת מצווה. השכן האדיב-חביב של המשפחה מעניק לה כמתנה כתב חידה מיוחד במינו. אביטל ושני אחיה נרתמים במרץ לפתור את כתב החידה, שחלקים ממנו מגיעים אליהם כשהם מוצפנים בכתב סתרים. אביטל ושני אחיה - דידי וגל - מבלים ימים ארוכים בחיפושים, בסיורים ובחקירות; הם מוצאים את עצמם במקומות מוזרים ובחברת אנשים משונים, אבל הקושי אינו מרפה את ידיהם.
גם הטיפוס המסתורי ה'נדבק' אליהם אינו גורם להם לוותר על הפתרון; להיפך! הם הופכים לבלשים של ממש, וכמובן ---
את הסוף אין טעם לגלות כאן. יש לומר שהמתח נשמר ממש עד הסוף, ואפילו – עד הפרק שאחרי הסוף!

לְחַבֵּר ילדים בני-עשרה להיסטוריה – זו משימה קשה; לקראת יום הולדתה ה- 100 של העיר תל אביב כתבה רונית לוינשטיין-מלץ סיפור הרפתקאות בלשי, משעשע ומותח לכל אורכו, הקשור להיסטוריה של המטרופולין ויתכן שייתן לקוראים הצעירים מושג – אולי שטחי, אולי חלקי, אולי זמני – על ימיה הראשונים של תל אביב, על הדמויות הראשיות בסיפורה של העיר ועל מקומה בארץ ישראל של אותה תקופה.
רגע, ואיך כל זה קשור לסדרה מסע בעקבות שמי?
סבלנות! ההפתעות בסוף!

הסיפור נמסר כרצף הראיונות שמקיים החוקר המשטרתי עם שלושת הילדים (לסירוגין). בּעִלָּה הפואטית הזו יצטרכו להסתפק אלה שלשון הספר - עברית מדוברת המתובלת היטב בביטויי עגה של בני-עשרה – צורמת את אוזנם. ובכל זאת, בספר שאחד הנושאים העולים בו הוא הצורך להחיות את מאבקו של גדוד מגיני השפה – אפשר היה להימנע ממעידות מיותרות, כמו 'הוא לבש משקפי שמש בלילה'.

מתאים לבני עשר ומעלה, ולמורים או מבוגרים אחרים שיועיל להם רענון מזורז של קורות תל אביב.

נירה לוין