אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סיפורי ככה בדיוק


כתב: רוּדְיַרְד קֵיפְּלִינְג
איורים: הלן ווֹרד (בתוספת האיורים המקוריים של קיפלינג)
נוסח עברי: תלמה אליגון-רוז
כנרת בית הוצאה לאור 2007


את קובץ הסיפורים המענג של קיפלינג פותחות שתי שורות אלה:
'בראשית כל הימים
כשהעולם היה כֹּה חָדִיש-חָדָש'

ואכן, רודיארד קיפלינג כתב אוסף נפלא של מעשיות - משעשעות, שנונות, מלאות קסם – שעניינן הימים הרחוקים שבהם היה העולם 'חדיש-חדש', וכל אחת מהן מסבירה לכאורה סוגיה סביב היווצרותו של העולם כפי שהוא מוכר לנו. הביטו נא בשמותיהם של סיפורי ככה בדיוק – איך קיבל הנמר חברבורות;
איך קיבל הלוויתן לוע קטן; איך קיבל הגמל דבשת; וגם - איך נוצרו האותיות; איך נכתב המכתב הראשון, וכן עוד.

קיפלינג מספר את סיפוריו אלה בלשון עשירה-עסיסית ומקורית, שופעת דמיון וחדשנות. כל אחד מן הסיפורים הוא הרפתקה מרתקת, המתקדמת בניתורים שובבים ולא צפויים ומשובצת דיאלוגים שהקורא אינו יכול להתיק מהם את עיניו עד שהסיפור בא לידי גמר.
הלשון הקולחת של הנוסח העברי היא טבעית-לבבית, נמנעת מרגשנות-יתר ואינה מוותרת על קריצה לעברו של הקורא.

רודיארד קיפלינג נולד ב- 1865 בהודו, שהייתה נתונה אז תחת שלטונה של האימפריה הבריטית.
עד שמלאו לו שש שמע מן המטפלות ההודיות שלו אגדות ומעשיות מן הפולקלור ההודי והשפעתן של אלה ניכרת ביבול המגוון של יצירותיו. כשהיה בן שש (רק בן שש!) נשלח לאנגליה לבדו – כך היה מקובל באותם ימים – לרכוש השכלה במולדת. תחילה התחנך בהשגחתה של אישה דתית-קיצונית ונוקשה שמיררה את חייו, ואחר כך נשלח לפנימייה צבאית. רק ב- 1882 שב להודו והתחיל לכתוב.

סיפורי ככה בדיוק (במקור - JUST SO STORIES) פורסמו בשנת 1902, וזכו להצלחה מיידית. את הסיפורים הללו סיפר קיפלינג לילדיו כשהמשפחה חיה בניו יורק (1899). בסופה של אותה תקופה מתה בתו בת השתים עשרה של הסופר, ג'וזפין, מסיבוך של דלקת ריאות. הבת האהובה מונצחת בסיפורי ככה בדיוק; האב המתגעגע שב ופונה אליה בכל סיפור וסיפור במילים 'ילדתי הכי אהובה', ולה הוא מספר את סיפורו.
קיפלינג זכה בפרס נובל לספרות בשנת 1907, ובגיל 40 נחשב לסופר האנגלי המפורסם בעולם. יצירתו המוכרת ביותר לקוראים הישראלים היא בוודאי 'ספר הג'ונגל'. קיפלינג מת בלונדון ב 1936.

מומלץ למאזינים בני חמש ומעלה ולקוראים מגיל שבע, בהם מבוגרים הזוכרים את סתם סיפורים ואת כן היה של המאה הקודמת.

נירה לוין