אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אולי את דבורה?

כתבה: ג'ודי אלן
איורים: וטיודור המפריז
מאנגלית: יעל אופק
הוצאת כנרת, 31 עמודים ממוספרים


אולי את דבורה? הוא קודם כל ספר עיון, המספק לקהל הצעיר מידע רב וזמין על דבורת הדבש.
הטקסט מקיים דיאלוג מתמשך עם החרק העומד במרכזו: האם את דבורה? אולי את דבורת דבש? שאלות אלה פותחות את הספר, ומכאן והלאה הטקסט פונה אל דבורה אלמונית זערערת, עדיין בתוך ביצה, ומספר לה איך ייראו חייה: העמוד הראשון מלא בדמותה המאוירת של דבורה-מלכה צהבהבה, והביצים שהיא מטילה הן נקודת ההתחלה במחזור החיים של הדבורים.
הספר מתאר את מבנה הכוורת, את התפתחותן של הביצים, את מבנה גופה של הדבורה, ואת סביבת החיים המיוחדת שבה היא פועלת. סיפור חייה מסופר בזמן הווה, בלוויית איורים צבעוניים, עדינים וברורים המעשירים מאוד את הטקסט הכתוב.
הספר חף מכל התנשאות המאפיינת לעיתים ספרי מידע לילדים. הוא כתוב בלשון מובנת ובהירה, המשפטים קצרים והתחביר נוח. הפנייה אל הקורא הצעיר היא בגובה העיניים ומאפשרת הבנה של התהליכים והתוודעות ידידותית ללקסיקון המקצועי.
הטקסט כתוב אמנם באות גדולה מנוקדת, אבל הגופן המיוחד שנבחר כאן מצליח ליצור רושם שמדובר בטקסט ל'גדולים' בני שבע ומעלה ולא לקטנטנים. ואכן אולי את דבורה?, הנחתם בזוג עמודי טריוויה על אודות הדבורים, עשוי לשמש מקור מידע מועיל ונוח גם לתלמידים בכיתות הבינוניות של בית הספר היסודי.
אולי את דבורה? הוא אחד מסדרת ספרים הקרויה 'לטייל בשבילי הגן'; הספרים האחרים בסדרה עוסקים בפרת-משה-רבנו, בפרפר ובחילזון. 
מתאים לגילאי חמש עד שבע.

נירה לוין