אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ניקולא הקטן


היוצרים: הסופר רנה גוֹסיני והמאיר ז'אן-ז'אק סמפֶּה
מצרפתית: מיכל פז-קלפ
כנרת בית הוצאה לאור, 159 עמודים לא מנוקדים


ב'אחרית דבר' מאת דב אלפון החותמת את הספר נכתב בין היתר: 'נראה, אם כן, שכוח המשיכה העיקרי של ניקולא הוא הגעגוע'. ואכן, הספר המושך עין מעורר תחושה שכבר הכרנוהו בילדותנו אנו: הכריכה לבנה, גב הספר (השדרה) אדום, על החזית איור בהיר בצבעי מים המראה את ניקולא, קטנטן וחייכן, צועד בשולי הכביש הרטוב ומתיז מים להנאתו. הדפים הצהבהבים במתכוון מחזקים את תחושת ה'כמו פעם'.
ניקולא הקטן הוא תלמיד בית ספר, ילד צרפתי שכולו תמימות, שובבות וגילוי לב נאיבי. בכל אחד מפרקי הספר הוא מתאר בגוף ראשון אפיזודה מחיי היום-יום שלו ושל חבריו. 'לאורך כל הסיפורים מביט ניקולא הקטן בתימהון הולך וגובר בחבורת הילדים המקיפה אותו, אבל הוא עצמו ממעט מאוד לפעול. הוא המשקיף המוחלט, דמות המספר הקלאסית של הספרות הצרפתית' (אחרית דבר). ניקולא מתאר מה שעיניו רואות, מוסר מה שנאמר, ומסיק מסקנות תמימות, רציניות, ציניות מבלי דעת או משעשעות. מכלול הסיפורים יוצר תמונת חיים שלמה בעזרת איוריו בעלי האופי הקריקטוריסטי של סמפה.
את הספר יצרו רנה גוסיני, מחבר 'אסטריקס', ו ז'אן-ז'אק סמפֶּה, מאייר ואמן ה'ניו יורקר' ומגדולי המאיירים ההומוריסטיים בצרפת; דמותו של 'ניקולא הקטן' היא פרי עבודתם המשותפת חוצה תחומים שנמשכה ארבע שנים.
קשה להגדיר את קהל היעד של הספר. נראה שדווקא המבוגרים יחושו חיבה אל הצרפתי הקטן שהרפתקאותיו מחזירות אותם לשנות בית הספר.
'ניקולא הקטן' התפרסם ב- 1959. בסוף שנות השישים היה לגיבור תרבות, בסוף שנות התשעים כבר תורגם לשלושים שפות, ובשנה שעברה נבחר לספר הילדים האהוב ביותר על הצרפתים.

נירה לוין