אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

דפי תמר

כתבה: דבורה עומר
איורים: חוה נתן
הוצאת 'עמיחי'
4 ספרים בסדרה: בקיבוץ רימון שבעמק (מנוקד, 220 עמוד), עושים חיים (מנוקד, 206 עמוד), שלום לך אמריקה, (לא מנוקד, 158 עמוד), 30,000 ק'מ בשנה אחת (לא מנוקד, 180 עמוד).

בשנות השישים והשבעים של המאה הקודמת קשה היה למצוא קורא צעיר שלא הכיר את דפי תמר, ארבעת יומניה של תמר גל מקיבוץ רימון שבעמק. היומן הראשון נכתב כשמדינת ישראל בת עשר: רבים מן הקוראים חיו אז בקיבוצים (שטרם איבדו את זהותם ואת מעמדם) ושגרת חייה של תמר הייתה חלק מעולמם. אך גם הילדים העירוניים הכירו מושגים מן הלקסיקון ה'קיבוצי', כמו 'חבר' (חבר קיבוץ), 'חדר' (חדר ההורים), 'בית ילדים' ו'ענף'. והיום - מה זה קיבוץ? ואיפה הוא בעצם העמק?
תוך כדי שימוש במושגים 'קיבוציים' שאיבדו את משמעותם, תמר מתארת עולם שיש בו אוטומובילים, סילונים, מעברות, תנובה וחברה'מנים שעושים טְרַסְק. ילדים מן הקיבוץ מתארחים ללא ליווי בבתי משפחות ערביות, ומחירו של עט גלובוס הוא ארבע לירות.
הקורא המבוגר שיקרא ביומנים - יחזור בחיוך של געגועים לישראל הנאיבית, המתנהלת לצלילי מפוחית סביב המדורה, המקבלת בזרועות פתוחות עולים אסירי תודה, שעוזבים אותה 'יורדים' נכלמים, שמשפחות מושלמות חיות בה את החיים הנכונים.
והקורא הצעיר, שלמענו כתבה דבורה עומר את דפי תמר - האם יצליח להזדהות עם הילדה תמר גל? האם יתרגש מחלומותיה ויבין את התלבטויותיה?
ספק אם העיצוב המחודש של הספרים יועיל כאן. ספק אם זה מה שיפיח רוח חיים בעולם שחמק ונעלם.
לגיל 9 - 13.
נירה לוין