אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גמדצוב

כתבה: אבירמה גולן
איורים: יפה טלרק
ידיעות אחרונות ספרי חמד, 31 עמודים מנוקדיםהילד המספר שוכב במיטתו בחדרו החשוך. ההורים הלכו בסרט, ואחיו הגדול כבר ישן. 'זה לא אומר שאני פוחד, או בוכה', הוא אומר, אבל אנחנו, הקוראים, חושדים ש... אולי בכל זאת? ואז מגיח מבין השמיכות גמדצוב, החבר הדמיוני המציץ ממחבואו רק בחשיכה. הוא דווקא עצוב, וגם הסיפורים שהוא מספר עצובים. גם הערב הוא מספר סיפור כזה, על ארץ עצב המכושפת, אבל בסיפור הזה של גמדצוב יש גם אומץ. הילד קטן מארץ עצב התגבר על הפחד, ביקש לעצמו חבר והצליח לבטל את הקסם הרע. כי כשיש חברים - הכל מתחיל להתבהר, ושלטון העצב מתפוגג ונעלם.
זוהי וריאציה על נושא מוכר במעשיות ובאגדות (הענק וגנו). החכמה וההצלה באות מפיו ובעיקר מלבו של ילד, שאומר את מילות הקסם 'אני רוצה חבר'.
הסיפור הקטן שמספר גמדצוב מאפשר לילד בסיפור, המוצא את עצמו בודד בחשכת חדרו, לבטא רגשות שעלולים להיות קשים מנשוא. וכשגמדצוב עצמו זקוק לניחומים מצליח הילד לגלות בתוכו כוחות, הופך ממנוחם למנחם, ונרגע.
בספר הדק שישה סיפורים קצרים, שבכולם דמות ילד המתמודד בדרכו עם מצוקה רגשית זו או אחרת, מגייס כוחות ומצליח. בחלק מהסיפורים ההצלחה מושגת בעזרת מבוגרים בעלי דמיון המתייחסים ברגישות ובאמון לילדיהם ומצעידים אותם אל השלב הבא בילדות. בסיפורים אחרים הילד שואב כוחות מדו-שיח שהוא מנהל עם חבר דמיוני.
הסיפורים, שקו הומור דק עובר בהם, מעניקים לילדים תחושה של כוח ושל ביטחון, גם כשרגשות קשים מאיימים על עולמם הבטוח. את הסיפורים מלווים איוריה החמים-מנחמים של יפה טלרק.
זוהי מהדורה מחודשת לספר שיצא לראשונה לאור לפני 27 שנה.
ששת הסיפורים מומלצים לקריאה באוזני ילדי גן וכיתה א, ומתאימים במיוחד לשעת השינה.

נירה לוין