אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ג זה גזונק גדול!


כתב: טוני דיטרליצי
נוסח עברי: יניב פרקש
הוצאת מטר 2007
63 עמודים מאוירים מנוקדיםספרי אל'ף-בי'ת מציגים את האותיות העבריות בזו אחר זו ומספקים, על המִנעד שבין כובד ראש להומור, כל אות ומילים שהיא נשמעת בהן. הספרים הללו מגויסים לעיתים קרובות לטיפוח מה שנהוג לכנות 'ניצני אוריינות' בגן הילדים, ולהוראת הקריאה בכיתה א.
הספר הגדול והצבעוני ג זה גזונק גדול! משתייך לקבוצת ספרים זו, אבל שמו מעיד עליו שהוא נטוע היטב גם בקבוצה המפוארת של ספרי אִיגָיוֹן (הנונסנס).
בפתיח הקצר המנוקד המיועד לקוראים הצעירים הכותב מציג את יצירתו:

'שלום! וברוכים הבאים לספרי,
שרקחתי מִפְּרִי דִמיונות.
אני המחבר ואני הצייר
(כמו שתיכף תוכלו פה לראות)

של מצעד אָלֶפְבֵּיתִי מלא יצורים!
בֵּיבָר בן כ'ב אותיות!
אבל אין שום ברירה, חייבים להודות
שצודק כל מי שחשב,
שלא זה המקום הנכון פה ללמוד
לא מאלף ולא עד תו.'

כל אות מופיעה בדפוס ובכתב בפינה העליונה של כפולה, ותחתיה מתואר בכמה שורות ובאיורים יְצוּר המייצג אותה. גימ'ל היא כמובן גֶזוֹנְק גדול, רי'ש היא רוֹבּוֹרִיד רעבתן וכן הלאה.
שם העט שבו משתמש המחבר הוא קְטִינָא מְטוּרְלַלְצִי; עליכם לצפות אפוא למצעד של יצורים מוזרים שהמחבר שלף מדמיונו העולה על גדותיו ותיאר במילים ובאיור.

טוני די'טרליצי (Toni DiTerlizzi) נולד ב- 1968 וגדל בדרום פלורידה שבארצות הברית. מאז ילדותו נמשך אל הפנטסטי ואל השובב-תעלולני שהציתו את דמיונו. הוא התוודע לעבודותיהם של דוקטור סוס (חתול תעלול), ג'ים הנסון (ה'חבובות') ורואלד דאל (צ'רלי בממלכת השוקולדה) והשפעתם ניכרת בעבודותיו לאורך השנים. כשבגר נמנה עם צוות המאיירים של מבוכים ודרקונים ומשחקי פנטזיה דומים.
בשנת 2000 יצא לאור ספר הילדים הראשון שכתב ואייר.
ספריו של טוני די'טרליצי בסדרת עלילות ספיידרוויק יצאו לאור בעברית בהוצאת מטר.

ג זֶה גֶזוֹנְק גָדוֹל! מתאים לגילאי חמש עד שבע, ולחובבי הז'אנר.

נירה לוין