אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

שלום, כוכב הערב

מאת: רפאל ספורטה
איורים: נחום גוטמן
מודן הוצאה לאור בע'מ 2007
32 עמודים מנוקדים מאוירים


'תרנגולת, תרנגולת!
יש לך בגד של נוצה.
כבר צמחה לך הכרבולת,
נא, הטילי לי ביצה!'

כשמדברים על ספר לפעוטות ממש, כשמחפשים טקסטים שגם עולָלים בני חודשִים אחדים יכולים לשמוע בהנאה, כדאי לחזור לשיריו הקטנים, הוותיקים והחביבים כל כך, של רפאל ספורטה.
השירים פורסמו לראשונה בשבועון 'דבר לילדים' לפני עשרות שנים. יש בהם הומור רך וחיבָּה לבני האדם הקטנים שלמענם נכתבו; רובם קצרים מאוד ובמרכזם סיטואציה אחת, הם מחורזים ושקולים, והמוזיקליות שבהם מתנגנת היטב גם באוזניים צעירות מאוד. הילדים הקטנים ישמחו לשמוע אותם שוב ושוב, לקלוט את המקצב, לזכור את החרוזים ולהשתתף בהגייתם. חלק מן השירים ארוכים יותר ומכילים סיפורונים שאף בהם נשמרים המשקל והחריזה. כמו שיריה הקצרים של פניה ברגשטיין (בוא אליי פרפר נחמד, הקיבוץ המאוחד 1945; ניסע אל השדה, הקיבוץ המאוחד 1952), גם שיריו של ספורטה לא איבדו מן הרלוונטיות שלהם עד היום.

הקובץ שלום, כוכב הערב ראה אור לראשונה ב- 1990, בהוצאת מסדה. גם אז עוטרו השירים באיוריו של נחום גוטמן. גוטמן (1898–1980) נמנה עם מייסדי 'דבר לילדים' וציוריו הופיעו בשבועון במשך למעלה מ- 30 שנה.
בקובץ הנוכחי נשמרו מבחר השירים וסדרם, אולם האיורים שלא היו צבעוניים הוגדלו ונצבעו; הפורמט גדול יותר, והשירים זכו ברקע צבעוני-פסטלי ובעיצוב חדש.

רפאל ספורטה נולד בקפריסין ב- 1913 לאחר שאביו, יליד חברון, הוגלה לקפריסין בידי התורכים. הוא עלה ארצה בגיל 11, ולאחר שסיים בית מדרש למורים לימד וניהל בתי ספר בתל אביב, ערך את 'במחנה נחל', שימש עורך בהוצאת 'תפוח' ופרסם על במות שונות מאות שירים, סיפורים ועיבודים פרי עטו.
בין היתר זכור לטוב ספרו גן גורים, קובץ שירים לפעוטות, שבלט בפורמט הצר והארוך שלו בכל בית וגן ילדים בשנות החמישים והשישים.

מומלץ להקריא בחיוך ובנחת (אל תוותרו על התמסרות למשקל!) לקטנטנים – אפילו למאזינים שעוד לא מלאה להם שנה!

נירה לוין