אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

צעדים קטנים

כתב: לואיס סצ'ר
תרגמה מאנגלית: לאה ששקו
הוצאת ספרים עם עובד 2007
232 עמודים, לא מנוקד


שֶחִי היה כינויו של תיאודור, נער שחור, שחי עם משפחתו בשוליים העניים של אוסטין, בירת טקסס. את הכינוי שחי קיבל בעת ששהה במחנה גרין לייק (באנגלית – אגם ירוק). גרין לייק לא היה בשום פנים מחנה נופש, ולא היה בסביבה שום אגם. גרין לייק היה שמו הציני של מחנה עבודה לנוער עברייני, והוא שכן על קרקעיתו הצחיחה של אגם שיבש לפני דורות. שחי נשלח לגרין לייק לאחר שהיה מעורב בקטטה בקולנוע. הוא חזר למשפחתו אחרי שהות של ארבעה עשר חודשים במחנה, שבהם לא עשה דבר מלבד חפירה חסרת תכלית של בּוֹרוֹת באדמה הקשה.

על מחנה גרין לייק ועל חבורת הנערים שנשלחו אליו לחיים של עבודה מפרכת בתנאים קשים כדאי לקרוא בספרו של לואיס סצ'ר – בּוֹרוֹת – שקדם לצעדים קטנים (עם עובד, תש'ס).
גיבור הספר בּוֹרוֹת היה הנער סטנלי ילנטס, שהורשע על לא עוול בכפו, נחלץ מן המחנה בזכות תעוזתו ואומץ לבו והצליח להשפיע גם על גורלם של אלה שנשארו בגרין לייק אחריו.

צעדים קטנים עוסק כאמור בחייו של שחי אחרי שובו לביתו. הוא קיווה לשקם את חייו והציב לעצמו חמש מטרות, בחמישה צעדים קטנים:
1. לסיים את התיכון. 2. למצוא עבודה. 3. לחסוך כסף. 4. להימנע ממצבים העלולים להוביל לאלימות. 5.להיפטר מהשם שחי.
אבל שחי גילה שקשה להצליח כשיש לך עבר פלילי ואפילו הוריך מתקשים לתת בך אמון, וקשה לנתק קשרים עם חברים מן העבר. כוונותיו הטובות אינן מושיעות אותו, גם לא ידידותו עם ג'יני, הילדה הנכה או היכרותו עם הכוכבת העולה קיירה ד'לאון. חייו נסחפים במערבולת של אבדן שליטה.

שני הספרים – בּוֹרוֹת וצעדים קטנים – הם ספרים מרגשים, מרתקים, המשלבים הרפתקה סוערת, הומור וסיפור אישי רגיש, ונוגעים בנושאים כמו התבגרות, גזענות, בחירה ושאיפה לתהילה.

הספרים מומלצים לנערים ולנערות מגיל 11. לא תוכלו להניח אותם מידיכם.

נירה לוין