אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סבתא אשַפתא

סיפר וצייר: טומי דה-פַּאוֹלָה
נוסח עברי: יהודה אטלס
הוצאת קלסיקלטת 2008, בסדרה 'סיפורים שאהבתי'
36 עמוד, מנוקדאת סבתא אשפתא אפשר להכניס ל'תיבת מעשיות' די מלאה, שמצויות בה כמה וכמה מעשיות דומות; כולן נרקמו על פי דגם אחד, אך מ'חוטי רקמה' שונים.
זה הדגם: ילד, שלעיתים מתואר כעוזר לקוסם, יודע איך להפעיל קדרת קסמים, אך אינו זוכר איך להפסיק את המהלך. סיפורים מן הטיפוס הזה אפשר למצוא אצל עמים שונים, וזו שכאן היא גרסה איטלקית.
סבתא אשפתא הייתה זקנה יִדְעונית, מומחית מאין כמוה בקסמים ובכשפים. אנשי העיירה חששו מעט מפניה, אבל פנו אליה בכל פעם שנזקקו לעזרה 'מפני שהיה לה מגע של קסם'. יום אחד שכרה לה עוזר צעיר, ונתנה לו הוראות מפורשות באשר לתפקידיו. אבל –
'דבר אחד לעולם אל תעשה,' אמרה הזקנה. היא הראתה לעוזר הצעיר קְדֵרָה לבישול פסטה, ואסרה עליו לגעת בה.
הצעיר גילה עד מהרה כי כשמשמיעים לַחַש קסמים מתחילה הקדרה לבשל אטריות, ובהזדמנות הראשונה ניסה את כוחו. התוצאה הייתה נהדרת והעוזר הזמין את כל בני הכפר לסעודת חינם. אבל –
איך מפסיקים את זרם האטריות???

שם הספר במקור – Nona Strega – פירושו באיטלקית 'סבתא מכשפה', או 'מכשפה זקנה'. יהודה אטלס הצליח להימנע מן התרגום המדויק הנשמע בעברית כמו כינוי גנאי המוני, והגה את 'סבתא אשפתא' (מלשון אשף, שהוא מכשף או קוסם בלשון המקרא), שעולה ממנו ניחוח של מסתורין, הומור ובלעדיות.

טומי דה-פאולה הוא אמן אמריקני, שאייר כמאתיים ספרי ילדים מצוירים (מאה מהם גם כתב בעצמו). מידע עליו מופיע בסוף הספר. הסגנון שבו בחר לאיור המעשייה מכניס את הקוראים הצעירים לכפר איטלקי קטן מימי הביניים, ומעניק תפאורה נפלאה לסיפור.

גם הדייסה המתוקה (מעשייה מאת האחים גרים) ושוליית הקוסם (על פי יוהן גֵתֶה) בנויות לפי אותו דגם:
הדייסה המתוקה היא גרסה ראשונית מאוד, קצרה ולא מפותחת של המעשייה.
שוליית הקוסם זכתה לעיבוד אמנותי בידי המשורר הגרמני הגדול. על יצירתו זו של גתה התבסס המלחין הצרפתי-יהודי פּוֹל דיקא כשכתב את היצירה התזמורתית שוליית הקוסם. היצירה מְלַוָה את העיבוד הקולנועי שעשה וולט דיסני למעשיה, והיא משובצת בסרט האנימציה הנפלא פנטסיה.

סבתא אַשַפְתָא מומלץ לבני ארבע עד שבע.

נירה לוין