אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

כובע קסמים

כובע קסמים
כתבה: לאה גולדברג
איורים: רינת הופר
ספריית פועלים 2005
27 עמוד, מנוקד

'כָּל הַיָּמִים, כָּל הַיָּמִים
חוֹלֶמֶת אֲנִי עַל כּוֹבַע קְסָמִים,
כּוֹבַע קָטָן, מְקֻשָּׁט נוֹצָה,
הָעוֹשֶׂה כָּל מָה שֶׁאֲנִי רוֹצָה.'


את השורות הראשונות של 'כובע קסמים' יודעים לדקלם על-פה גם אלה שהיו ילדים לפני חמישים שנה ויותר. השיר נדפס בקובץ השירים מה עושות האיילות שפרסמה לאה גולדברג ב- 1949. המשוררת ידעה להניח כל אחת ממילות השיר במקומה הטבעי והנכון כך שהשיר הצליח לצייר את עצמו. השורות השקולות-מחורזות מבטיחות מסגרת שלווה, מתונה, שבין גבולותיה גאו חלומות גדולים וצבעוניים להפליא. השיר מעוטר בשני רישומים צנומים וקטנים של צילה בינדר. היה בכך די.

לאחר שקובץ השירים של לאה גולדברג איבד בהדרגה מכוח המשיכה שלו - הוצאת ספרית פועלים, כמו הוצאות אחרות המזהות את צרכיו (או שמא מגבלותיו?) של הקורא הישראלי הצעיר, שלפה את היצירה הקלאסית ממעמקי מה עושות האיילות והמאויר בצנעה, והלבישה אותו באדרת חדשה: סיפור מחורז בספר נפרד.
רינת הופר שאיירה את השיר הפכה את האיורים - בצבעים עזים שממתן אותם קו חלומי ורך - למרכיב דומיננטי בספר, מעין טקסט חזותי המוצג במקביל למילות השיר. יש שיחושו שהפרשנות ההדוקה שנקטה המאיירת מצמצמת את מרחביו של החלום.

כובע קסמים מתאים לצעירים בכל גיל, לאוהבי שירה ולבעלי משאלות.

על המגמה של החייאת הקלאסיקה לילדים כדאי לקרוא אצל יעל דר, ברשימתה 'ספרות לילדים שהתבגרו מזמן', מוסף 'ספרים' של עיתון 'הארץ', כ' בכסלו, 21.12.05.

נירה לוין