אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אבות אכלו בוסר


כתבה: חדוה נוה
איורים: אבי כץ
ספרית פועלים 2007
110 עמודים, לא מנוקד


לא תמיד נעים להיות בת של אב מפורסם; את זאת גילתה מיכל מכיתה ה, שאבא שלה, עורך דין ותיק ומכובד, מָעַל בכספיהם של לקוחותיו ונעצר בידי המשטרה.
מיכל הוכתה בתדהמה. דמותו של אבא שלה, מובל בידי שוטרים כמו פושע, נראתה על מסך הטלוויזיה בכל בית; מה יהיה? איך תוכל להראות את פניה בבית הספר? איך תוכל לצאת מן הבית??
חייה של מיכל השתנו. שום דבר לא היה כמקודם. בבית, בבית הספר, בין החברות... כשאבא שלך עושה מעשה נורא שכזה - על מי אפשר לסמוך?
בתקופה הזו למדה מיכל הרבה; על עצמה, על רגשותיה כלפי בני המשפחה, על חברותיה, וגילתה שיש בה כוח לשרוד, להתאושש, ולעבור בשלום את הימים הקשים.
חדוה נוה ביקשה להכניס את הקוראים לעולמה של ילדה בת עשר החווה אירוע קשה, שבעקבותיו עולים בה רגשות חדשים כלפי אביה והיא נאלצת לעמוד בפני תגובותיהם של חברים לכיתה ושל מבוגרים בסביבתה.
לזכות הסיפור הריאליסטי ייאמר שהתמודדותה של מיכל דומה בוודאי להתמודדויות מציאותיות בנסיבות דומות, אלא שזוהי גם חולשתו של הטקסט. בתסריט של נוה קורה כל מה שצפוי לקרות, ואם לא בהתאמה מלאה למציאות – כי אז בהתאמה לעמדות חינוכיות-מוסרניות צפויות:
הילדים בכיתה יַפנו גב לגיבורה, למעט הַססן אחד; המורָה תבטיח אבל לא תעשה דבר; המנהלת תגיב בנוקשות (שגם מבקרי מערכת החינוך יתקשו להאמין בקיומה); רק ילדה אחת, החלשה והדחויה עד כה (ממוצא אתיופי, גם זה צפוי), תושיט יד ותתברר כידידת אמת. הסיפור איננו מצליח להתרומם מגבולות הסטריאוטיפיות אל האישי והייחודי, וחבל.
עם זאת, הספר בהחלט מהנה; ייהנו ילדים שיקראו את הסיפור בעצמם, וייהנו גם אלה שישמעוהו בהמשכים ממחנכים או מדריכים. בכוחו של הסיפור לפקוח עיניים צעירות ולשנות עמדות.
לבני שמונה ומעלה.

נירה לוין