אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

עוגת יום ההולדת של פינדוס

עוגת יום ההולדת של פִינְדוּס


כתב ואייר: סְוֶן נוֹרְדְקְוִיסְט
נוסח עברי: אירית אֶרְבּ
קרן הוצאה לאור 2007
24 עמודים מאוירים, מנוקדים


פֶּטֶרְסוֹן היה איש זקן שחי לבדו בחווה שלו. ל פֶּטֶרְסוֹן היה חתול ששמו פינדוס.
'אנשים אמרו ש פֶּטֶרְסוֹן משוגע. אנשים מדברים כל כך הרבה, שקשה לדעת לְמָה להאמין. נכון שלפעמים הוא היה שכחן ומפוזר. הוא היה קצת שונה מאנשים אחרים, כי הוא חי לבדו ודיבר אל החתול.'
אחד השכנים ידע לספר דברים משונים מאוד על פֶּטֶרְסוֹן: הוא טיפס על הגג בדרכו לחנות; בחנות הוא רצה לקנות קמח להכנת עוגת חביתיות - לכבוד יום ההולדת של החתול שלו!
'מי שעושה דברים כאלה, ברור שהוא משוגע, לא?'

מיד נאמר שני דברים:
אל'ף, פֶּטֶרְסוֹן באמת עשה את כל הדברים האלה.
בי'ת, מי שיקרא את הסיפור ישתכנע שלא הייתה לפֶּטֶרְסוֹן דרך אחרת: הכול קרה ביום ההולדת של פינדוס. פֶּטֶרְסוֹן רצה לאפות לכבודו את העוגה המיוחדת, אבל שום דבר לא התקדם כמו שצריך: פֶּטֶרְסוֹן לא מצא את הקמח, וכשרצה לרכוב על אופניו לחֲנוּת – התברר שבגלגל האחורי היה פנצ'ר. ואז נעלם המפתח למחסן הכלים... תקלה רדפה תקלה, ואכן התרחשו דברים משונים מאוד.
אבל איזו עוגה נהדרת נאפתה, ואיזה מִשְׁתֶה ערכו לעצמם הזקן וחתולו כשהכול בא על מקומו בשלום!

קשה להחליט מי גיבור הסיפור: פֶּטֶרְסוֹן הזקן, פינדוס החתול, אולי הקלות המדאיגה שבה אנו מתייגים את זולתנו ומוציאים דיבתם רעה.

סְוֶן נוֹרְדְקְוִיסְט שכתב את הסיפור המצחיק ומחמם הלב הזה גם אייר אותו. האיורים מלאי פרטים צבעוניים, מפורטים מאוד ומדויקים, מלאים נגיעות-מכחול הומוריסטיות המוסיפות הרבה על הטקסט. הביטו בתכולת מטבחו של הזקן החי בגפו, לנֵר (במקום פנס) שבחזית האופניים, ולסָנִיטָרִים-אַוָזוֹנִים המפנים חֶלְמוֹן בקליפתו מזירת הביצים המרוסקות. שימו לב לחוסר ההקפדה המוצהר על יחסי גודל בין הפרטים, למשל באיור שעל פני הכפולה הראשונה.

סְוֶן נוֹרְדְקְוִיסְט נולד בשוודיה. הוא רצה להיות צייר, אבל בתי ספר לאמנות לא הסכימו לקבלו כתלמיד. ב- 1983 ניסה את כוחו בתחרות של איור ספרי ילדים וזכה במקום הראשון. מאז זכה בפרסים וספריו תורגמו לשפות רבות.

מתאים לבני ארבע עד שבע. גם קוראים עצמאיים ירוו נחת!

נירה לוין