אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

כובע פלאים

כובע פלאים

כתבה: מֶם פוֹקס
איירה: טְרִישָׁה טוּסָה
מאנגלית: רימונה די-נור
איגואנה הוצאה לאור 2008
32 עמוד, מנוקד

על קולב ספרות הילדים תלויים כמה כובעים. אחד מהם, כובע קסמים, נתלה שם לפני כ- 60 שנה בידי לאה גולדברג. זה היה 'כּובַע קָטָן, מקושָט נוֹצָה, העושֶׂה כָל מַה שֶאנִי רוצָה.' (כובע קסמים מאת לאה גולדברג הופיע כספר עצמאי בספרית פועלים, 2005)

הכובע החדש שעל הקולב, כובע פלאים, אינו כובע מן החלומות המגשים משאלות, לא ולא. הוא מופיע פתאום מאי שם, יש לו רצון משלו, הוא קונדסי, לגלגני ומשעשע. נוחת על ראשו של ברנש נרגן - והופך אותו ל... נוחת על ראש רוכל המלהטט בבננות – והופך אותו ל... והכול לצהלת הסובבים.
אחרי שהכובע מחולל מהומה עליזה בעיר מופיע פתאום בעליו, משיב את הסדר על כנו - ונעלם לו.
רק אז, כשהאזרחים נרגעים, מבינים הקוראים שאף שהסיפור נגמר - התעלומה לא נפתרה כלל וכלל.

הטקסט המועט המלווה את האיורים, שחלק ממנו חוזר על עצמו כפזמון מחורז, הוא בבחינת קולה של תזמורת המלווה את המחזה. האיורים הם אלה המספרים את פרקי המהתלה. המאיירת טְרִישָׁה טוּסָה הצליחה ליצור טיפוסים ספק מבדחים ספק מגוחכים, ולהציג סיפור חי, מתנשף, מריע ומתגלגל שגיבוריו ממש מרקדים על דפי הספר.

מֶם פוקס נולדה באוסטרליה ב- 1946. בגיל שישה חודשים עברה לאפריקה עם הוריה, מיסיונרים שפעלו בזימבבואה. בשנתה הראשונה בבית הספר היא הייתה הילדה הלבנה היחידה, וחברותיה הטובות היו הילדות האפריקאיות מהכפר שבו חיה. קרוא וכתוב למדה תוך שרטוט האותיות בעפר, וכשגדלה מעט החלה לכתוב על לוח צִפְחָה. ואף על פי כן נעשתה סופרת!

כובע פלאים מתאים לבני שלוש עד שבע. 

נירה לוין