אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אחלה אח


כתב: יונתן יבין
איורים: גלעד סופר
עם עובד, 24 עמודים מנוקדים


אח קטן מצטרף למשפחה; הבת הבכורה מאוכזבת מהתינוק - ממראהו וממיעוט כישרונותיו - ומציעה להחליף אותו בתינוק אחר, מוצלח יותר. אבא, היודע את נפש בכורתו, מסכים להצעה והמשפחה בהרכב מלא נוסעת לבית החולים כדי לסרוק את חדר התינוקות ולמצוא אח אחר...
המספרת היא האחות בעל-כורחה, המתארת במונולוג גלוי לב ומשעשע את רגשותיה כלפי התינוק החדש, את ההשלמה עם קיומו ואת ניצניו הראשונים של הקשר המורכב בין אחות גדולה לאחיה הקטן.
סיפור שובה לב ורווי הומור שיקסום לבני ארבע ויותר. אמירותיה בהיסח הדעת של המספרת בת השלוש-ארבע (וגם קריצותיו במודע של המחבר) יעלו חיוך גם על פניהם של הגדולים, שנוכחותם מורגשת היטב בין השורות.
איוריו רבי ההבעה והמרגשים של גלעד סופר הם חלק בלתי נפרד מהסיפור, והמידע שהם מוסרים , גלוי או מרומז, משלים את המונולוג של הקטנטונת: הביטו בשכן הסובל שבאוזניו פקקים, בקקטוס המתייסר, בציצת השיער הכתומה שצימח התינוק כשחייך לאחותו וברגע הבריאה (מיכלאנג'לו, אתה שם?) שיוצרות אצבעותיהם של האח והאחות. הכתום הדומיננטי בסיפור זכור לטוב מספרם הקודם של השניים - 'החתול דלעת משנה את הדעת'.
זוהי תוספת נהדרת למדף ספרי ה'תינוק חדש' (אח איזה אח, שד קטן, נסיכה קטנה, לאורן נולד אח והוא לא שמח, אח חדש לגמרי, כזה קטן, אוף איזה אח מרגיז, אחות חדשה בבית ורבים אחרים)
מעלותיו של הספר כמעט משכיחות את המועקה שגורמת ה'אחלה' שבשמו, מילה המזדחלת לאחרונה לכל משפט עברי.
יונתן יבין (נולד ב- 1972) נולד בניו-יורק, גדל והתחנך בירושלים, כותב לטלוויזיה ולרדיו ומתרגם. מאז שנת 2001 הוא כותב במוסף השבועי של 'הארץ'.

נירה לוין