אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

זאתורה

כתב ואייר: כריס ואן אלסברג
עברית: עפרה גלברט-אבני
פֶּן הוצאה לאור * ידיעות אחרונות * ספרי חמד
30 עמודים מנוקדים, מצויריםמה זה זָאתוּרָה?
הכריכה השחורה שבמרכזה איור בגוֹנֵי אפור-שחור מסגירה רמז או שניים: מבעד לחלון בית אמריקאי הנוטה על צדו נשקף כוכב מוקף בירחיו בשמיים זרועי כוכבים. ילד אחד נאחז בווילון ומביט מופתע בנוף הבלתי צפוי. בחדר נמצאת כנראה דמות נוספת, אבל רק נעלי הספורט שלה הדבוקות לתקרה נראות לעין. כותרת המשנה של הספר מספקת עוד מידע: 'הרפתקת חלל'.
המפגש בין עולמות רחוקים שמחוץ לכדור הארץ לבין שגרת חיים של משפחה קונבנציונאלית הוא העומד במרכז הסיפור. זאתורה מתחיל כסיפור ריאליסטי, שמניעה אותו התקוטטות בנאלית בין שני אחים. ברגע שהם אוספים קופסת משחק נטושה שמצאו בפארק ומתחילים לשחק - משתנה הכול: הם ניתקים מכדור הארץ ומוצאים את עצמם בחלל, בדרך לכוכב לכת ששמו (הנה זה בא!) זאתורה.
מתברר שהמשחק אינו תמים. השניים מתחילים להתקדם על המסלול המצויר שעל לוח המשחק - מכדור הארץ לכוכב זאתורה ובחזרה - אך אז מתחילים להתרחש אירועים מפחידים המְסַכְּנִים את חייהם ומחייבים תעוזה ושיתוף פעולה. על הסיפור משתלט אוצר המילים ה'חללי' - מטאורים, כוח כבידה, גירוסקופ, חייזרים. המציאות הפנטסטית שנוצרת במשחק משתלטת על הסביבה הריאליסטית שממנה באים המְשַׂחֲקִים, ואי אפשר להיחלץ מן המשחק עד סוף המסלול.
אצל מי מצלצל בעוז פעמון הזיכרון?
נכון, האסוציאציה המיידית, ובצדק, היא ג'וּמַנְגִ'י, המִשְׂחָק ש'כיכב' בספר בשם זה ובסרט שנעשה בעקבותיו. הספר ג'ומנג'י גם הוא של כריס ואן אלסברג, התפרסם ב- 1981.
21 שנה אחרי ג'ומנג'י משתמש ואן אלסברג בתחבולה פשוטה כדי לגרור את ג'ומנג'י ואת הקונוטציות סביבו אל תוך הספר החדש: שני האחים המתקוטטים על הדשא קוטעים את מריבתם כשהם מגלים את קופסת המשחק, שעליה כתוב: 'ג'ומנג'י, הרפתקה בג'ונגל'. כל בעלי הזיכרון יודעים שעליהם לחכות לרע ביותר...
אפשר לגלות שלסיפור סוף טוב. בעצם, כמעט טוב. ג'ומנג'י לא נעלם. הוא ממתין למי שיוציא אותו מפח האשפה ויתפתה לפתוח את הקופסה...
למי מיועד זאתורה? הפורמט הוא של picture book, ספר תמונות לקטנים בן 30 עמוד, אבל הספר בשום אופן איננו מוגבל לבני ארבע-חמש. כדאי להימנע מהגדרת קהל יעד מדויק, אלא להתייחס אל הספר כאל יצירה מעניינת, מורכבת ושלמה, שכל מתבונן-קורא יפיק ממנה הנאה בדרכו, בכל קריאה וקריאה.

מבט מהיר אחד אל האיור המעטר את כריכת הספר חושף את האמן שיצר אותו. כריס ואן אלסברג, מאייר ומספר, נולד במישיגן שבארצות הברית בשנת 1949. הוא נשוי ואב לשתי בנות צעירות. ואן אלסברג הוא אמן בעל שם ונחשב ליוצר מוערך של picture books.
ואן אלסברג סיפר באחד הראיונות: אני מתחיל סיפור בכך שאני שואל שאלות על דבר מה - 'מה היה אילו?' 'ומה יהיה אז?'
כך עשה כנראה גם כשכתב את זאתורה...
עוד על האמן בארכיון הביקורות של דףדף, ברשימה על ספרו 'המטאטא של האלמנה'. 

נירה לוין