אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מכתבים לעמוס

מכתבים לעמוס
כתבה: תלמה אדמון
איורים: הילה חבקין
זמורה-ביתן, מוציאים לאור
199 עמודים, לא מנוקד


כותרת המשנה של הספר היא 'רומן מכתבים לנוער'. הספר הוא חליפת מכתבים בין לִיבַּת, בת שתים עשרה ממושב בדרום, לעמוס, נער בן חמש עשרה מהצפון. ליבת הכירה את עמוס במחנה אימונים בחופשת הקיץ, והרגישה מיד שזה בדיוק הנער שחלמה לפגוש.
ליבת איננה מטלפנת, איננה משתמשת בכלים טכנולוגיים: 'לא יודעת לבטא את עצמי כל כך קצר, כל כך מהר, כל כך קר. זה נראה לי תמיד סתמי כזה, כמו בועות באוויר. לא נשאר מזה כלום.' (עמ' 17). היא מעדיפה לכתוב מכתבים. מכתביה הגדושים אופטימיות ושמחת חיים מצליחים למשוך את תשומת לבו של הנער המרוחק, הבוגר ממנה, ובין השניים מתפתח קשר מיוחד במינו.

יש 'רומנים-של-מכתבים' המוסרים רק את מכתביו של צד אחד בתכתובת; מכתבים לעמוס מוסר את מכתביהם של שני הרֵעִים לעֵט לפי סדר כתיבתם, ואינו מוסיף שום מידע אחר. הקוראים יודעים רק מה שהשניים בוחרים לכתוב זה לזה - על עצמם, על משפחותיהם, על רגשותיהם וחלומותיהם ועל חיי היום יום שלהם.
איוריה של הילה חבקין - בשחור לבן ובעיפרון רגיש שהוא לעיתים מינימליסטי ולעיתים דקדקן ועשיר להפליא – מוסיפים על המילים, רומזים ומגלים בכל פעם עוד פן באישיותו של הכותב.

שעתו היפה של רומן המכתבים חלפה זה מכבר: בימים הרחוקים שלפני המחשבים והטלפון, הגיבור שיצא למסע ארוך כתב לאהובתו או דיווח לשולחיו, האֵם שנסעה לעבוד בארץ אחרת כתבה לילדיה, נערה שנשלחה לפנימייה רחוקה כתבה בסתר לאהוב שנשאר מאחור; המכתבים היו האמצעי הנוח והמקובל ביותר לתקשורת – בין רחוקים וגם בין קרובים, והם מצאו את דרכם גם אל הספרות. רומן מכתבים היה לסוגה שכיחה במאה התשע עשרה ובתחילת המאה העשרים.

בעיניה של ליבַּת, שיזמה את קשר המכתבים עם עמוס (לא במקרה נקרא הספר מכתבים לעמוס על אף שהספר כולל גם את מכתביו של הנער), קשר המכתבים הוא קסום. היא חשה שקל יותר לספר במכתב מה שקשה או מביך לומר פנים אל פנים, והזמן החולף בין מכתב למכתב מאפשר הבשלה של מחשבות ורגשות. וכן, 'בטלפון גם אף אחד לא מתחייב על מה שהוא אמר. על נייר זה כתוב לנצח.'

מכתבים לעמוס הוא רומן מכתבים ישראלי ועכשווי מאוד, שימצא מקום בלבם של בני אחת עשרה ויותר המתחילים להתבונן פנימה, אל עצמם ואל זהותם המתגבשת.

ספרים מאותו מדף:
אבא ארך רגליים, מאת ג'יין ובסטר
מכתבים לצופיה, מאת אסתר שטרייט-וורצל
מכתבים לבתיה, מאת גלילה רון פדר
מכתבים לאב שעזב
מר הנשו היקר, מאת בברלי קלירי
ולצעירים -
מכתבים מפליקס
, מאת אנט לנגן וקונסטנצה דרופ
מכתבים לליאורה, מאת עודד בורלא

מכתבים לעמוס מתאים לבני אחת עשרה ומעלה.
נירה לוין