אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
ג'ין ווֶבְּסטֶר
מכס נורדאו
צ'רלס דיקֶנס
אריך קסטנר
רוברט לואיס סטיבנסון
מאיר שלו
דויד גרוסמן
אריך קסטנר
עוזי בן כנען
אברהם שלונסקי
תמי שם טוב
הנס כריסטיאן אַנדֶרסן
שלום עליכם
מוריס סנדק
נחום גוטמן
לואיס סַצֶ'ר
פליקס זאלטן
מארק טוויין
אנתוני בראון
חיה שנהב
גדי טַאוּב
לוסי מוד מונטגומרי
קלייב סטייפלטון לואיס
חנה ליבנה
דבורה עומר
גוטפריד אוגוסט בִּירגֶר
פיליפ פולמן
אוסקר וויילד
יוהַנה סְפּירִי
יהונתן גפן
אדמונדו דה אמיצ'יס
יאנוש קורצ'ק
מייקל מוֹרְפּוּרגוֹ
מרים ילן שטקליס
יעל רוזמן
אנטואן דה סנט אקזיפרי
פֶרֶנץ מולנר
חנה ליבנה
עודד בּוּרְלָא
של סילברסטיין
פרנק בָּאוּם
יוּ לוֹפְטינג
קֶנת גְרַאהַם
לואיס קרול
קרלו קולודי
אנדרֶה מוֹרוּאָה
חיים נחמן בְּיַאליק
נתן אַלְתֶרְמַן
אלוין ברוקס ווייט
פאלק הלפרין
רונית חכם
שמעון צבר
ג'וליה דונלדסון
אדגר רייס בורואוז
אריק נייט
קורניי צ'וקובסקי
לאה גולדברג
מיכאל אֶנְדֶה
אסטריד לינדגרן
ז'ול ורן
סֶלמָה לַגֶרלֶף
ג'ונתן סוויפט
ע. הלל
וילהֶלם בּוּש
פמלה טראוורס
ארנולד לובל
טובֶה יֶנסון
גלילה רון פדר עמית
רנֶה גוסיני
שלומית כהן אסיף
אורי אורלֵב
עמוס עוז
מונרו ליף
רודיארד קיפלינג
שפרה ש.
מיגל דה סרוונטס
אפרים סידון
אלן אלכסנדר מילן
אלינור פורטר
ג'יימְס מֵתיוּ בֶּרי
בוורלי קלירי
קדיה מולודובסקי
רואַלְד דַאל
יאנוש קורצ'ק
מדליין ל'אנג'ל
דניאל דיפו
קריסטינה נֶסְטלינגֶר
נירה הראל
פַּטרישיה מֶקלַכלָן
ויליאם סטייג
 

הילדים צוחקים

כתב: זַכַּרִיָא תַאמֶר
איורים: רוני פחימה
מערבית: אלון פרגמן
הוצאת עולם חדש 2017
32 עמוד, מנוקד

'המלך לא צחק, מעולם.
חיוך לא עלה על פניו.
יום אחד, בעודו מהלך בשדות,
ראה המלך חבורה של ילדים משחקים וצוחקים.
המלך פנה אליהם ושאל:
ילדים, מדוע אתם צוחקים?'

הילדים לא חששו לענות למלך; אחד אמר שהוא צוחק מפני שהשמיים כחולים. חברו אמר – 'כי העצים ירוקים'. המלך הביט סביבו, אבל המראות ששימחו את הילדים לא גרמו לו לצחוק. המלך החשדן הסיק שהילדים לועגים לו בצחוקם, ואסר על תושבי ממלכתו לצחוק. 

101 המילים בספר מספרות בצמצום רב על אירוע קשה בממלכה; הטלת איסור על הצחוק. המספר נמנע מפרטים על המקום ועל זמן הסיפור. הוא אינו מרחיב על דמותו של המלך, ואינו מתאר את מלכותו, את ממלכתו או את הילדים שהמרו את פי השליט. העובדות היבשות מעטות, ודומה שהן נמסרות לאחר שהמספר הפשיט מהן את הכְּסוּת המרככת של שמות תואר ותוארי פועל. הטון הדייקני-צייקני של המספר קפוץ הפה הוא חלק מן הטקסט, ויוצר אווירה קשה של כוחנות, של הגבלת חופש, של עקרות רגשית ושל אבדן האנושיות. על אף תגובתם האמיצה של הילדים שהעזו לחזור ולצחוק - המאזינים הצעירים ירצו לדעת: מה יקרה עכשיו? 

את המעטפת התיאורית שקוראים צעירים זקוקים לה מספקים עפרונותיה של המאיירת רוני פחימה. הטקסט הקשה נדפס על כפולות מאוירות בצבעוניות מטלטלת. ארצו של המלך נראית כארץ רפאים כאוטית. טירתו שבין הרים חשופים, גלימתו הארגמנית-שחורה והמקום שהוא תופס על הדף רומזים לכלי מלחמה ולתוקפנות. בהנגדה מכוונת ומוחלטת מוצגים בכפולה הבאה הילדים הצוחקים 
המשתובבים בסביבה מוארת בצבעוניות בהירה ואופטימית. בכפולה המוסרת את האיסור על צחוק מופיעות המילים על קרן אדירים אדומה של זרקור הבוקע מטירת המלך. מטוסי קרב הנורים מן הטירה השחורה מייצגים את כוחנות השלטון. הציות המיידי של תושבי הממלכה מיוצג באפס צבע על פני כפולה שלמה, ובחירתם של הילדים להמשיך ולצחוק משפיעה בהתגברות הצבעוניות בכפולות הבאות. הדמויות של רוני פחימה מבקשות לייצג את האב-טיפוס האנושי באשר הוא ומעצימות כך את המסר האוניברסלי של הסיפור. 

כריכת הספר משני צדיה והסיפור עצמו נדפסו בערבית ובעברית, שורה לצד שורה בעיצוב הרמוני, 'כפעולה של הצהרה בדבר חשיבות המפגש הדו-לשוני והדו-לאומי במרחב הישראלי-פלסטיני'. 

זַכַּרִיָא תַאמֶר
, יליד דמשק (1936) 'נודע כאחד מבכירי הסופרים הסורים, והוא מן החשובים בסופרי העולם הערבי' (מן הכיתוב על גב הספר). כותב לילדים ולמבוגרים. מספר לילדים משל פוליטי מזוקק, נוקב ומתריס, שבתיווך נבון יעורר אצל מאזינים וקוראים צעירים שאלות על שליט ושלטון, על דיכוי ועל ציות, על גבולות הכוח, על הזכות לחירות ועל החירות שבילדות. 

רוני פחימה היא מאיירת, אנימטורית ויוצרת עצמאית, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית במכללת שנקר ומרצה בה. איירה בין היתר את ספרי הילדים הסיפור של אליעזר בן-יהודה מאת תמי שם-טוב (זמורה ביתן 2010), הסייח השחור מאת אנה סואל (מודן ואוקיינוס 2011), יקינתון מאת שהם סמיט (כנרת 2015). רוני פחימה היא שותפה מייסדת ועורכת ב-Scrawl Magazine - - מגזין דיגיטלי ואינטראקטיבי לאיור ולקומיקס. 

את הספר חותמת אחרית דבר מאת שהם סמיט, אחת מעורכות הספר. בדבריה היא מאירה את הטקסט, מרחיבה על משמעויותיו, מספרת על זַכַּרִיָא תַאמֶר ועל יצירתו ומסבירה את עמדת המערכת במאבק להנכחת השפה הערבית במדינת ישראל. 

הילדים צוחקים מתאים לילדים, לנוער ולמבוגרים.
נירה לוין