אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

לוכד המפלצות של אייל

כתבה: יונה טפר
איורים: קרן מֶטקַלף
ספרית פועלים 2010
30 עמוד, מנוקד

'הלילה יבוא אייל לישון אצלנו,' מבשרת סבתא לסבא. אייל בא מצויד בענף שבראשו שלושה אצטרובלים גדולים, ומסביר: 'זה מגרש מפלצות! אבא ואני מצאנו אותו בטיול על הכרמל. אם מפלצת תתקרב אלי היא תסתבך בקשקשים האלה.'
אייל מניח את הענף במיטה כדי לוודא ששום מפלצת לא תתקרב. אבל על אף אמצעי הזהירות המצוין הזה, בלילה מתיישבת מעל ראשו 'מפלצת שחורה, ענקית, בעלת שלושה ראשים מלאי קשקשים.' רק אחרי שסבא מספר איך הצליח אבא של אייל בילדותו להילחם במפלצת מפחידה - רק אז נרדם אייל. איפה? במיטתם של סבא וסבתא, כמובן. 

המתבונן באיורים בספר יגלה זוג קשישים עייפים למראה ועגומי פנים. סבא המשופם יושב בכורסתו וקורא את 'אגדות ארץ ישראל' של זאב וילנאי (שראה אור לפני עשרות שנים ומעוצב כספר אפור וישן). דמותה של סבתא, שאפשר בקושי לגלות רמז לחיוך על שפתיה, מעוצבת ברוח הדמויות הרחימאיות ששירתו את ספרות הילדים גם לפני חצי מאה. האם זהו הנוף האנושי המקיף את הפעוטות של ימינו? 

כבר דורות רבים מפלצות מפחידות ילדים בלילות, וכבר דורות רבים המבוגרים במשפחה נחלצים לעזרת הקטנטנים. גם סבא וסבתא שותפים למאבק הזה, אלא שהזמן אינו קופא מלכת, ואולי הגיעה העת להיפרד מדמויות הזְקֵנִים המסורתיות  ולהתאים אותן למציאות. 

לוכד המפלצות של אייל
מתאים לבני שלוש עד חמש.
נירה לוין