אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

נער העפיפונים

נער העפיפונים
כתבה: שלומית כהן-אסיף
איורים: אילן אדר
ספרית פועלים, 2006
63 עמודים מנוקדים


יש דרכים שונות לספר סיפור הרפתקאות; שלומית כהן-אסיף עושה זאת תוך שהיא בוזקת על הסיפור את אבקת קסמים המייחדת את יצירותיה, ולפיכך נער העפיפונים הוא סיפור הרפתקאות ששורה עליו רוחה של מעשייה ששורה עליה רוחו של שיר.
זהו סיפורו של טינבו, נער יתום ובודד, הפוגש באקראי אב ובתו הקטנה ושובה את לבם בחביבותו. האב מזמין את טינבו להצטרף אליהם להפלגה באונייה, אך רב החובל חושד בנער על לא עוול בכפו ומשליכו לצינוק. בסופו של דבר הנער העני הוא זה שמושיע את האונייה על צוותה ונוסעיה מפני מפלצת איומה, וזוכה להוקרה.
לֵסיפור הזה, כמו לְמעשייה, אין שורשים במקום ובזמן. שמותיהם של הגיבורים אינם מוליכים לשפה או למולדת. יעד הספינה אינו ידוע ואין לו חשיבות.
מה בכל זאת ידוע וחשוב? הלֶקַח, הנכון תמיד בכל מקום שיש בו בני אדם: חשובות יכולתם של אנשים לגלות חיבה ולנהוג זה בזה בנדיבות ובטוב לב ללא תנאי, היכולת לקוות, לחלום ולהאמין, החרטה והמחילה.
השפה שבפי הגיבורים מיוחדת במינה, פיוטית ומרובת משמעויות, והיא הולכת ומתבהרת ככל שמקשיבים לצליליה. הרובד הסמלי של הסיפור שמעל הרובד העלילתי-קונקרטי מיטיב להשמיע את עצמו בקריאה שנייה ושלישית.
רוב האיורים - דווקא אלה הקטנים - מוסיפים נופך של רכות לנימה החלומית המלווה את הסיפור; אבל הגדולים יותר, הממקדים את תשומת הלב בפני הגיבורים, גורעים מתחושת העל-זמניות ומן הקסם.
כדאי לקרוא באוזניהם של בני שמונה ומעלה.

נירה לוין