אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

סיפור טעים


כתבה: אבישג רבינר
איורים: ליאורה גרוסמן
עם עובד 2007
30 עמודים מנוקדים, מאוירים

עִילַי, אוֹרְיָנָה ויוֹתָם, שלושה אדומי שיער קטנים, התעוררו אחרי ליל סערה והבינו שהגיע הזמן לקטוף פטריות בחורשת האורנים. הם יוצאים למלאכה חמושים במריצה ובסלים וממלאים בשמחה רבה את כליהם בפטריות מכל הסוגים, עד שאחד מהם נזכר בחיות הגרות בחורשה:
'לא השארנו להן שום דבר לאכול,
ממש לא יפה שקטפנו הכול!'
השלושה תרים אחר הרעבים, וחוזרים הביתה רק אחרי שניתנה להם ההזדמנות לתקן במשהו את הטעות שעשו ולהשקיט את נקיפות המצפון. 

הסיפור המחורז מתחיל ונגמר כסיפור ריאליסטי, אך באמצעו פרק פנטסטי; הוא מתחיל ברגע שהילדים מדליקים את הפנס המהבהב כדי לחפש 'מי כאן רעב'. מפגש מפתיע עם קיקלופים רעבים מאפשר לגיבורים אדומי הראש ללמוד (וללמד) משהו בהלכות איכות הסביבה וההגנה על חיות הבר, ורק אז מחזירה אותם הכותבת אל המציאות. 

איוריה של ליאורה גרוסמן משמיעים אקורדים ראשונים של מוזיקה מכושפת כבר בתחילת הסיפור, באמצעות צלליותיהם של שלושת הילדים הנפחדים, של הבתים והמגדל מעוותי הצורה ושל דמויות הרוחות המרחפות-נושפות על גג הבית. בבוקר חדר הילדים אמנם נראה אחרת - הוא צבעוני ויש בו צעצועים וחתלתול, אבל אווירת המסתורין נשמרת בעזרת בלוריותיהם הזקורות-לוהטות של הילדים, גלימת המכשף של אורינה והקיקלופ הקטן המציץ מירכתי החדר. גם החורשה שציירה גרוסמן היא מן הסוג המוכר לילדים מספרי המעשיות: לעצי החורשה פרצופים קודרים וזרועות מאיימות, יש בה עורב שחור, סוסון לבן, גריפון וקיקלופ. הפרשנות של המאיירת והאיורים היפהפיים מיטיבים עם הטקסט, מעשירים אותו ברובד שנעדר ממנו, והופכים אותו לסיפור של הרפתקה קסומה.

הספר נפתח ונחתם בכפולה המציגה בשם ובמראה פטריות מאכל מול פטריות רעל.
מתאים לבני שלוש עד שבע.

נירה לוין