אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

ווינטר בלו ילדת פיות

וינטר בלו ילדת-פיות
כתבה: אשכר ארבליך-בריפמן
ידיעות אחרונות ספרי חמד, 405 עמודים לא מנוקדים


ארץ קסם היא כברת אדמה המרחפת מחוץ לעולמם של בני האדם, וחיים בה פיות, גמדונים, סוסי פלא ושאר יצורים פלאיים. הארץ היפיפייה והפורחת שהכל בה מתוק מתנהלת בהרמוניה מושלמת תחת ידיהן של פיות ענוגות.
ארץ-קסם אמנם מנותקת מארצם של בני האדם, ובכל זאת מתקיים קשר בין שני העולמות בעזרתם של 'ילדי-פיות'. אלה הם ילדים החיים בעולם הזה, בשעות היום מתנהגים כילדים רגילים ובשעות הלילה הופכים לפיות. אז הם מתעופפים לארץ-קסם, מבלים עם תושביה וממלאים תפקידים שמטילות עליהם הפיות בנות המקום.
כזו היא וִוינְטֶר בְּלוּ בת השלוש עשרה. באחד מביקוריה הליליים בארץ קסם מתברר לה שמישהו מנסה להרוס את הארץ האהובה ולנשל את הפיות מאבני הכוח שלהן, הנותנות להן חיים וכוחות קסם. ווינטר וכמה מחבריה נחלצים לעזרת הפיות, מונעים אסון ומחזירים את השקט והשלווה לארץ-קסם.
המסלול שבו מתקדמת העלילה נקבע בבירור כבר בתחילת הסיפור. הנה הטובים, הנה הרעים, הנה המאבק המגיע לנקודת שיא ולבסוף, כצפוי, חגיגת הניצחון. אלא שחלקי העלילה תפורים ברישול זה לזה, ובמהלך הקריאה אי אפשר שלא לתהות - כיצד זה אין ווינטר פוגשת ילדי פיות אחרים כשהיא שוהה בארץ-קסם? מי הם ומה הם התינוקות הוורודים הנזכרים לאורך הסיפור כולו, מה תפקידם בעלילה? מה יהיו כשיגדלו, אם יגדלו? כיצד זה אין אמה של ווינטר שואלת את בתה היכן הייתה לאחר שנעדרה מן הבית ואיחרה לשוב? איך ייתכן שגבר חמוש ייבהל מפני פיות שכגודלן כפרפרים וייכנע להן?? על שאלות אלה אין הספר מספק תשובות.
נראה שאת עיקר מאמציה השקיעה הכותבת ביצירת העולם הקסום, הוורוד-מתוק, ופחות בתיאור אמין של מבצע ההצלה: תיאורים אלה של מהלך הפענוח התעלומה ושל המאבק ברשעים יישמעו בלתי אמינים לחובבי ספרות הקסם והמסתורין הפורחת בשנים אלה.
זהו ללא ספק 'ספר בנות': הטובות והאמיצות הן בנות (ווינטר היא גיבורת הסיפור, ולצדה הפיות המנהלות את ארץ-קסם). מי שמגדל את התינוקות הוורודים הוא גבר המצטיין דווקא בכישוריו האימהיים. ואילו את כוחות הרשע מייצגים גברים - נבל חסר מצפון ועושה דברו העלוב, והמפלצת הקרויה 'גובלדג'.
קשה להחליט למי מיועד הספר: גילאיות שמונה עד שתים עשרה בוודאי יימשכו לעולמן הענוג של הפיות וייהנו מתיאורי הדמויות והאירועים ה'רכים' יחסית, אולם אורכו של הספר (400 עמודים) והעדר הניקוד עלולים להקשות על קהל קוראים צעיר זה.

נירה לוין