אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

חברים מהספרים


גיבורי הספרים מלווים אותנו מילדות ועד זיקנה והופכים להיות לנו לחברים. בסדרה שתתפרסם כאן אספר על האהובים מבין חברינו מהספרים ועל אלה שהותירו בי את החותם העמוק ביותר, ותיקים וחדשים. כל פרק  בסדרה יוקדש לנושא אחד ויכלול המלצות לקריאה נוספת.

פרק ראשון
לחבר שלי יש פרווה ואוזניים ארוכות

פרק זה עוסק בהאנשה של בעלי חיים בספרות – פירוש להתנהגותם או התבוננות בתכונות אנושיות שמייחסים להם. ארחיב את הדיבור על גיבור פלאי, החתול במגפיים; על גיבור צנוע, הכלב שוקו; ועל גיבור טרגי, ברבור התרועה, לואיס.

החתול במגפיים (המאה ה-18?) 

מה הסיפור
: על ערש מותו מוריש טוחן זקן בית וטחנת קמח לבניו הבוגרים וחתול בלבד לבנו הצעיר.
 אבל אל ייאוש! החתול רב התחבולות יעשיר את בעליו, אם כי יש לו תנאי: תחילה על האדון לספק לו מגפיים. הצלחת החתול מבוססת על רמייה, אחיזת עיניים ולבסוף על עורמה אכזרית. זו אחת מהמעשיות רבות העוצמה באוספי הסיפורים המוקראים לילדים. להקראה לבני 7-5. 

מי סיפר: במהדורה הראשונה של ספרם, מעשיות לבית ולמשפחה, כללו האחים וילהלם ויקוב גרים גם את החתול רב התושייה, אך ויתרו עליו כשהתרבו הספקות: האם זו 'אגדה אמנותית' ולא סיפור העובר מפה לאוזן? ואם לא, אולי זו מעשייה צרפתית שנכללה באוסף של שרל פרו? אגב, באיסוף המעשיות מכל רחבי גרמניה התעניינו החוקרים בלשון הסיפורים יותר מאשר בתוכנם. 

חתולים מְדַבְּרִים אחרים: החתול במגפיים הוא מההתגלמויות של ה'תעלולן' (trickster): דמות עממית הגוברת על יריביה בזכות ערמתה, נחלצת מצרות ושמה ללעג את חוקי החברה. גלגוליו של החתול המדבר, לאורך הדורות, מסחררים כמו הסיפור המקורי: יותר מכול חתול תעלול של ד'ר סוס (לבני 7-5), שהוא ממש בן דמותו; 'החתול ההולך לבדו' של רודיארד קיפלינג (בתוך דווקא ככה, לבני 9-7); החתול שרצה להיות איש של לויד אלכסנדר על חתול שהפך לאדם (לבני 11-9); ג'ני של פול גאליקו (לבני 12-10) על ילד שהפך לחתול – ואולי הנפלא מכולם, מינוש של אנני שמידט (לבני 13-11) על היחסים בין אנשים לחתולים.

שוקו (עמליה רוזנבלום, עד קצה המושב, כתר 2006) 

מה הסיפור: הכלב העירוני שוקו בא למושב – לצערו של ג'וני, שחברו הטוב עזב (עם משפחתו) את אותו הבית. היחסים בין ג'וני ובין שוקו מתחילים ברגל שמאל (קדמית) ומתפתחים בכיוונים בלתי צפויים, ובכללם מעשה גבורה אמיתי. חיי המושב בספר מזכירים את האווירה ששררה בארץ-ישראל לפני מאה שנים. לבני 12-10. 

מי סיפר: עמליה רוזנבלום היא סופרת ישראלית צעירה שהושפעה, לדבריה, מהספר הרוח בערבי הנחל (1908) – ואין ספק שהצליחה לכתוב ספר באותה רוח, ועם זאת בסביבה משלנו ובמאה הנוכחית. 

כלבים מדברים אחרים: ספרו של ג'ק לונדון, פנג הלבן (לבני 12-10) מותיר רושם רב על הקורא מפני שלגיבור-הכלב סולם ערכים מעורר כבוד ; ג'ני, גיבורת ספרו של מוריס סנדק, היגלטי פיגלטי פופ! (לבני 9-7), בטוחה כי 'חייב להיות לחיים איזה טעם נוסף', והרפתקאותיה מלמדות אותנו פרק בפילוסופיה; את עלילת ספרו של אורי אורלב, קשה להיות אריה (לבני 11-9), מתניע הכלב-הקוסם – ועלילת ספרה של נורית זרחי, לא לגרש את נני סובבת כולה סביב הכלבה שאינה מדברת (לבני 12-10); כלב עומד גם במרכז ספרו של סר פרסי פיצפטריק, ג'וק מן הבוש (לבני 13-11), ובמרכז ספריה של גליה עוז, שקשוקה נעלמת ושקשוקה שתיים (לבני 9-7); כלבים אחרים מתלווים לדמויות האנושיות בספרים, או משקפים אותם: למשל, שיילו בספר בשם זה שכתבה פיליס ריינולדס ניילור (לבני 12-10) או כלבו של ביל סייקס בספרו של צ'רלס דיקנס, אוליבר טוויסט (לבני 14-12).

לואיס (א'ב וייט, תרועת הברבור, 'מרגנית' 1982) 

מה הסיפור: ברבורון תרועה בוקע מהביצה ללא קול – שהוא המאפיין העיקרי של המין הזה – ולומד... לכתוב. אחרי שקיבל חצוצרה (!) הוא עוזב את האגם השלֵו והופך לנגן ידוע במועדוני הלילה של בוסטון. האם ימצא גם אהבה? בסיפור הנהדר וכן בשם הגיבור אפשר למצוא רמזים לסיפור חייו של החצוצרן הנודע לואי ארמסטרונג. לבני 13-11. 

מי סיפר: אלווין ברוקס וייט הוא סופר אמריקאי שרוב ספריו כוונו למבוגרים. שלושת ספריו לבני נוער הם סטיוארט קטינא (תורגם ב-1977), חוות הקסמים (במקור: הקור של שרלוט, 1952; תורגם ב-1977 וחוּדש ב-2007) ותרועת הברבור (1970; תורגם ב-1982).
 
בעלי כנף מדברים אחרים: הברבור שבהשראתו כתב וייט את ספרו הוא גיבור אגדה אמנותית, 'הברווזון המכוער' של הנס כריסטיאן אנדרסן (המייצגת גם את סיפור חייו של המחבר); האווזה אקה, מנהיגת האווזים שאליהם מצטרף אווז הבית מרטין – וכן נילס שהוקטן בכשפים – מגלה את חכמתה בספרה של סלמה לגרלף, מסע הפלאים של נילס הולגרסון הקטן עם אווזי הבר; שני גוזלים של קנריות עומדים במרכזו של סיפור דמיוני ההופך למציאות בספרה של אורית רז, זמר של שיר (לבני 11-9); ובספרו גלגל על הגג (לבני 13-11) מספר מיינדרט דה-יונג על ילדים הנחושים בדעתם להחזיר לכפרם את החסידות שנטשו אותו.

המלצות נוספות: 

בריחתו הנועזת של נד עכבר (טים וין-ג'ונס, ראשית קריאה, עכבר);
פו הדוב (א'א מילן, לבני 9-7 רצוי בסיוע הורה-מקריא, דב צעצוע);
קרפד מהרוח בערבי הנחל (קנת גרהם, לבני 12-10);
שרלוט מחוות הקסמים (א'ב וייט, לבני 11-9, עכבישה)
גיבורי ספרו הקסום של רנדאל ג'ארל, משפחת החיות (לבני 14-12).
חייהם האמיתיים של בעלי החיים כתבו ארנסט סיטון תומפסון, רוג'ר קאראס ואחרים. 

יחיעם פדן