אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מילון קטן


אבר  -  בדרך כלל כשאומרים אבר, מתכוונים לחלק כלשהו בגוף של אדם או של בעל חיים, אבל בסיפור יש למילה פרוש אחר. פרוש המילה אבר כאן, הוא- כנף, כמו שכתוב: 'מי יתנני אבר כיונה'.

עטרה   - עטרה היא כתר, או תכשיט לראש, מכסף או מזהב. במגילת אסתר כתוב :'ומרדכי יצא מלפני המלך בלבוש מלכות תכלת וחור ועטרת זהב גדולה'.

פח  - במילה פח אנחנו מתכוונים בדרך כלל ללוח דק ממתכת. פרוש כזה למילה פח נמצא כבר בתנ'ך. אבל בתנ'ך ישנו פרוש נוסף למילה, והוא מלכודת. וכשביאליק כתב את המילה פח בסיפור, הוא התכוון לפרוש הזה.

ככרות זהב - המילה כיכר מתארת משהו עגול, למשל כיכר העיר, או כיכר לחם. בעבר היו משתמשים באבנים עגולות לשקילה, וקראו להן ככרות. כשאמרו שמשהו שוקל כמה ככרות זהב, התכוונו שערכו שווה לזהב במשקל מסויים.

מצוֹדה  - נא לא להתבלבל בין מצוּדה למצוֹדה. מצוּדה היא מבצר, וזו מילה נפוצה. מצוֹדה היא מלכודת, ומקורה במילה לצוד. מצוֹדה היא בעצם פח, וכיום אפשר למצוא אותה רק במילון.

פוּקה - גם במילה היפה הזו כבר לא משתמשים מזה שנים רבות, אבל ביאליק, שאהב תנ'ך, הרבה להשתמש במלים עתיקות. פרוש המילה הוא מכשול או תקלה.