אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ג'יי. קיי רולינג : שאלות ותשובות

שאלות לג'יי. קיי רולינג 

איזו ילדה היית? 
הייתי נמוכה, ממושקפת, ביישנית במחיצת זרים, שתלטנית על אחותי, תולעת ספרים. הייתי הכי מאושרת כשקראתי וכשכתבתי. 

מה את עושה בזמנך הפנוי? 
אין לי זמן פנוי. כשאני לא כותבת ולא מטפלת בילדים שלי, אני קוראת או ישנה. אם לומר את האמת, אני מעדיפה לישון, אבל אני יודעת שזאת תשובה מאכזבת. 

איך נולד הרעיון לסדרת ספרי הארי פוטר?
 דמותו של הארי עלתה בדמיוני בשנת 1990, תוך כדי נסיעה ברכבת. עבדתי על הספר כמה שנים וכשהיה מוכן, הצעתי אותו לכמה מוציאים לאור, שדחו אותו, עד שנמצא המו'ל שהחליט להוציא אותו לאור. 

איזו דמות בסדרה חביבה עליך ביותר? 
דמויות רבות חביבות עלי, קודם כל הארי בעצמו וגם רון, הרמיוני, הגריד, דמבלדור ואחרים. אבל נעים לי מאוד לכתוב גם על דמויות לא נחמדות.
 
איזה ספר מבין ספרי הסדרה אהוב עליך במיוחד? 
בכל פעם שאני מתחילה לכתוב ספר חדש, אני אוהבת אותו יותר מכל. אבל כשהספר גמור אני בטוחה שהוא סתם קשקוש. 

האם הדמויות בספר מבוססות על אנשים אמיתיים? 
הדמות היחידה שמבוססת על איש אמיתי היא גילדרוי לוקהרט. היה זה בן אדם מזעזע. אני אומרת את זה כי הוא כבר איננו בחיים. אבל גם אילו היה חי, הוא לא היה מעלה בדעתו שהתכוונתי אליו. אנשים אחרים שהיכרתי תרמו לדמויות בספר רק מאפיינים מסוימים, למשל אף. את שמות הדמויות המצאתי בעצמי או מצאתי. 

מי מבין הדמויות בסדרה דומה לך? 
נהוג לחשוב שבכל דמות ספרותית יש משהו מאישיותו של הסופר, אבל במקרה שלי מדובר במאתיים דמויות בערך, אז אני בצרות. למען האמת, הרמיוני קצת דומה לילדה שהייתי, וכמוה גם הארי ורון. 

האם את מרוצה מהסרטים שנעשו לפי הסדרה? 
כן. אני מרוצה מסיבות שונות. אני חושבת שהבמאי והשחקנים עשו עבודה נפלאה. למי את מייעדת את ספרייך? תוך כדי כתיבה אני לא שואלת את עצמי למי הם מיועדים. אני כותבת אותם בשביל עצמי ולכן, מה שמצחיק בהם, הוא מה שמצחיק אותי. 

מהי נוסחת ההצלחה שלך? 
אף פעם לא ניתחתי את הסיבות להצלחת הספרים שלי ולא הייתי רוצה לעשות זאת. אני מניחה שאת השאלה הזאת יש להציג לקוראים. 

האם כתבת ספרים אחרים חוץ מסדרת הארי פוטר? 
כתבתי כמה דברים שלא פורסמו ואני בטוחה שהעולם לא הפסיד שום דבר. אולי משהו מזה יפורסם בעתיד. בעקבות ראיונות שהתפרסמו באינטרנט