אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

24 קסמים ועוגה

כתבה: אורית קוּריצקי

איירה: רונה מור

כתר 2019

208 עמוד, מנוקד

 

'בועז אהב לשוחח עם נפתלי השוטר כשזה ביקר בחנות הקסמים של הדוֹד אַבְרִי, למרות שקינא מעט בבן שלו, שבשבילו היה קונה מתנות. נפתלי התייחס לבועז כאל מבוגר, והקשיב ברצינות לעצות שלו בענייני ערכות קסמים [...] בועז ארז את מזוודת הטלפתיה בנייר צבעוני ושאל: 'תגיד, איך יודעים שמישהו משקר?' נפתלי נתן בו מבט מופתע, ובועז הוסיף: 'בחקירה במשטרה, זאת אומרת.'

נפתלי השיב שזו שאלה מסובכת. 'קשה להוכיח שמישהו משקר, אבל יש כל מיני סימנים.' בועז התעניין לדעת אילו סימנים, למשל, ונפתלי הסביר שאנשים מתנהגים ומדברים באופן לא רגיל בזמן שהם משקרים. לפעמים משתנה גובה הקול שלהם או קצב הדיבור [...] נפתלי הבחין כנראה בדאגה שעל פני בועז, לכן שאל: 'יש סיבה מיוחדת שאתה שואל, בועז? הכול בסדר?... בבית? בבית הספר?' '

הדוד אברי, הידוע בשם הבמה שלו 'אַבְרִי קָדַבְּרָא', הקדיש זמן רב לבועז, בנה של אחותו שעבדה במשמרות בבית חולים. הוא השתתף באסיפות הורים במקום אמו של בועז ולקח את הילד לבדיקות אצל רופא השיניים. בועז נהג ללכת לחנות הקסמים של אברי בכל יום אחרי הלימודים; הוא עזר לאברי בהכנת האביזרים לקסמים, ואברי עזר לו להכין שיעורים בחשבון. בהופעות האחרונות אברי הציג את בועז בפני הקהל כ'שוליית הקוסם המדהים שלי', ונהג לומר ש'עד שימלאו לבועז שמונה עשרה, הוא ישלוט בעשרת הקסמים הגדולים'.

לאחרונה חשד בועז שדודו הקוסם משקר לו לעתים קרובות. אברי החל להיעדר מהחנות בכל יום שלישי, ובכל פעם המציא תירוץ אחר. 'אני קופץ רגע הביתה להשקות את העציצים,' אמר, אבל בועז ידע שכל העציצים של אברי מתו מזמן. פעם אחרת הסביר שהוא הולך לפגישה בבנק, אך בועז גילה שבימי שלישי כל הבנקים סגורים. למה הדוד אברי נעלם  בימי שלישי? למה בכל יום שלישי בועז צריך להישאר בחנות ולתת לטיפוס ההוא, תמיר הנמוך, מעטפה שהדוד אברי שמר בעבורו במגירה?  

הסיפור נפתח בנקודת זמן המסמנת שינוי בשגרת חייו של בועז: הוא מתחיל לחשוד שהדוד אברי משקר לו, וילדה זרה הנכנסת לחנות הקסמים מערערת בקלילות חיננית את מעמדו כשוליית קוסם שעתיד גדול נכון לו. בהמשך העלילה מתיידדים שני הילדים, משתפים פעולה בחקירת המתרחש בשכונה ומגלים שהדוד אברי, כמו בעלי עסקים אחרים, נפל קרבן לסחטנים ונאלץ לשלם להם דמי חסות. השניים, מאוכזבים מתגובתו הפושרת של השוטר השכונתי, מנצלים באומץ ובכישרון את הידע והניסיון שצברו כקוסמים צעירים, מצליחים להפיל בפח את הסחטנים ומוודאים שהעדויות המצטברות על מעלליהם ישלחו אותם אל מאחורי סורג ובריח.

לפני כל פרק מופיע עמוד המוקדש לקסם ידוע ורומז איך לבצעו. שמות הקסמים רומזים כך או אחרת לתוכן הפרקים, להתפתחות מעניינת או לתובנה של אחד הגיבורים. למשל, הקסם 'ארבעה מלכים' המופיע לפני הפרק הראשון רומז שאת הסיפור מניעים ארבעה גיבורים. שלושה מהם מופיעים בפרק הראשון: בועז, העוזר לדודו בחנות הקסמים ולומד להיות קוסם, אֵלָה, שעוד בהונגריה הופיעה לצד סבא שלה, הקוסם המפורסם ובישראל היא רוצה להדריך בקייטנת קסמים, ונפתלי השוטר. זהותו של הגיבור הרביעי עלומה בתחילת הסיפור ומתבהרת במהלכו.

הכותבת אורית קוריצקי רקמה סיפור בלשי מרובד, מרתק ומענג שחלקיו שלובים להפליא זה בזה. הסיפור נוגע בסוגיות משפחתיות (יתמות, חד-הורות, עלייה), קהילתיוֹת (אחוות שכנים) וחברתיוֹת (דעות קדומות, שתיקה נוכח עוולות), חושף התמודדויות אישיות ומדגים לקוראים צעירים את כוחם של אומץ ושיתוף פעולה במאבקו של ציבור על זכותו לחוק וצדק. עלילת הסיפור היא סביבה סמנטית העשירה בשמות של קסמים ואביזרים מציתי דמיון ('קסם של פלאפל' 'יורקי אש', 'להטוטנים', 'מסור מתקפל') והיא מתארת מציאות שפועלים בה קוסמים לצד פושעים; אלה כמו אלה  חיים בתוך רשת של עמימות ושמירת סוד, חידתיות וספקנות, מעשי מרמה ושקרים, אחיזת עיניים והולכת שולל. ההתגברות על הנוכלים נעשית תוך הצגת קסם אך באה אל סופה הטוב רק בזכות חשיבה ותכנון, ביצוע מדויק, תעוזה ונחישות שאין להם דבר וחצי דבר עם אחיזת עיניים.  

אורית קוריצקי היא תסריטאית, מפיקת רדיו ועורכת טלוויזיה. ספרה הראשון - 24 קסמים ועוגה הוא תוספת מלהיבה ומרעננת למדפי ספרי המקור לקוראים צעירים.

ספרים מאותו מדף:

אמיל והבלשים, מאת אריך קסטנר

קאי הילד מהארגז, מאת וולף דוריאן

מלך הגנבים, מאת קורנליה פונקה

עידן הקסם, מאת קראסידה קאוול

ילדי המסילה, מאת אדית נסביט

 

24 קסמים ועוגה מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה.

נירה לוין