אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סיפור על מילה שחסרה לה התחלה

כתב: טל חן
אייר: אביאל בסיל
כנרת בית הוצאה לאור 2016
26 עמוד, מנוקד

שחר ואבא ליד השולחן
עם הרבה צבעים ודף לבן מוכן.
'שחר, מה את רוצה שנצייר?'
שחר רוצה להגיד,
אבל עוד לא יודעת לדבר.

אבא, שופע רצון טוב, רוצה לצייר לבתו ציור; אך מכיוון ששחר הקטנטונת יודעת להגיד רק 'דָה!' ואיננה אומרת מה כדאי שאבא יצייר - אבא מנסה כמיטב יכולתו לרדת לסוף דעתה, מתייחס להברה היחידה הזו כאל מילה ש'חסרה לה התחלה' ומצייר בהתאם: קרפדה, חסידה, נדנדה... כששחר מסמנת שאיננה מרוצה הוא מבין 'שלא פשוט למצוא התחלה ל'דָה' '. התוצאה היא רצף של מילים חורזות שחובבי משחקי המילים יוכלו להרחיב (או להעביר למשחק חדש בהברה אחרת). 

בדרך אל הסוף הטוב המאזינים הצעירים עוברים בין מילים שלא סביר שפעוטות בגיל ה'דָה!' יכירו או יגלו בהן עניין ('פשטידה', 'אגדה') וצולחים מסלול של מלעיל-מלרע-מלעיל הגורע מחִנוֹ של הרצף הריתמי של הסיפור. איוריו של אביאל בסיל ממחישים את הטקסט לטובת המאזינים הצעירים. 

סיפורו של טל חן מזכיר את 'את זה!' שכתבה נירה הראל, שבו אב מנסה להבין את בנו הפעוט: 'נועם בוכה, הוא לא מרוצה. נועם, נועם, מה אתה רוצה? נועם מושיט אצבע קטנה: את זה! אבא מבין מיד, זה ברור, ונותן לנועם ביד כדור. אבל נועם בוכה. הוא לא מרוצה. נועם, תגיד, מה אתה רוצה?' וכך הלאה, עד שאבא נענה לחוש האבהי ו'איזה פלא! נגמר הבכי, חיוך משתרע מלחי אל לחי'. 

סיפור על מילה שחסרה לה התחלה
מתאים לבני שנה-שנתיים.
נירה לוין