אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

שי ועגנון

שי ועגנון, שלושה סיפורים
סיפור: ש'י עגנון
צייר: שי צ'רקה
שוקן 2012
47 עמוד, קומיקס לא מנוקד

ש'י (שמואל יוסף) עגנון, חתן פרס נובל לספרות, לא כתב לילדים. ישראלים שעברו במערכת החינוך בארץ פגשו באחדים מסיפוריו בסיוע מוריהם, אך ספריו של עגנון מעולם לא היו רבי מכר; לשונו המרתקת, העשירה, רבת הסמלים והיפהפייה של עגנון היא אחד הגורמים לכך. מדי פעם עושה הוצאת שוקן מעשה כדי להחזיר את עגנון אל תודעת הקוראים (מאז פגישתם בגרמניה בשנות העשרים של המאה הקודמת היה זלמן שוקן המו'ל הבלעדי של עגנון - אם על דפי עיתון 'הארץ' ואם בהוצאת שוקן. עד היום עגנון הוא אחד מנכסיה החשובים של ההוצאה). במסגרת זו יצא לאור ב- 2008 קליפת תפוח זהב (ראו בדףדף), הכולל גם הוא שלושה מסיפוריו של ש'י עגנון. 

הספר שי ועגנון (שם יומרני משהו, יש לומר...) הוא ניסיון נוסף, מעניין, לקרב את עגנון לקוראים צעירים - ניסיון נועז משתי בחינות; שלושה סיפורים כמעט מקודשים בעיני מוקירי הספרות העברית - מאויב לאוהב, מעשה העז, האדריכל והקיסר - לא רק קוצצו אלא הפכו לסיפורי קומיקס. 

אוהדי הרעיון יציגו את התנ'ך ואת יצירות ביאליק שעובדו בדרכים דומות. שולליו יְבַכּוּ את הפשטנות ואת הרבדים שאבדו. אבל מכיוון שמדובר בקוראים צעירים, בילדים, השאלה הראשונה שיש לשאול היא שאלת המוּבָנוּת:
האם הילדים הצעירים שייטלו לידיהם את ספר הקומיקס הדק יבינו מבעים כמו 'קצרה עלי נפשי', 'עקר קנה וטבלה בעפצים שעושין מהן דיו', 'ראיתי שאיני יכול לדון עם מי שתקיף ממני', 'גבעות עם פרי מגדים' וכיוצא באלה, שהם עיקר לשונו של עגנון? ואם לא יבינו - יבקשו תרגום? ואם ישמעו תרגום - האם לא שפכנו את התינוק עם המים?
לזכותו של המאייר שי צ'רקה ייאמר כי עשה כמיטב יכולתו לשלב חלקים מן הטקסט של עגנון באיוריו, וכי מי שיבין את התוכן - ייהנה. אגב, צ'רקה הפגין את חוש ההומור שלו כשנתן לדיוקנו של עגנון שני תפקידים ראשיים: המספר בגוף ראשון ב'מאויב לאוהב' נראה כעגנון בצעירותו, והאדריכל ב'האדריכל והקיסר' מזכיר מאוד את עגנון בבגרותו. 

ש'י עגנון
נולד בעיר בוצ'אץ' (היום באוקראינה) ב- 1887. מאז 1924 עד מותו ב- 1970 חי בירושלים, בשכונת תלפיות הנזכרת כאן בסיפור מאויב לאוהב.
שי ועגנון, שלושה סיפורים מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה.
נירה לוין