אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

זרע הביפולו

זרע הביפולו ועוד סיפורים אבודים
מאת: דוקטור סוס (שם העט של תיאודור גייזל)
עברית: לאה נאור
כתר 2012
69 עמוד, מנוקד

'מלאתי אמבטיה במים חמים,
לקחתי סבון מיוחד לכתמים,
מרבע לשבע עד שמונה וקצת
שפשפתי אותו שעתיים כמעט.
המגבת בסדר, הכול נגמר.
צרותי כבר עברו? לא! הכתם עבר.
היה במגבת, יצא מחולצה,
עבר לאמבטיה, משם לא יצא.' 

ברווז שלומיאל וחתול חמדן, דב כסיל וארנב פיקח, תאומים שניסו להיות שונים זה מזה ונכשלו, וילד המנסה להחליט מה יהיה כשיגדל - אלה חלק מגיבוריו של זרע הביפולו, אשר כמיטב סגנונו של יוצרם נקלעים למצבים קומיים עד היסטריים, מצחיקים או נלעגים, לשמחת לבם של הקוראים.
חלק מהסיפורים המחורזים הם מעין וריאציות אי-גיוניות של מעשיות וסיפורי עם: בסיפור על הברווז והחתול, ההופכים למיליונרים תוך כדי דיבור על הרווחים שיצמיח להם זרע הביפולו הקסום- טמון המשל הידוע של לה פונטין על החלבנית וכד החלב, זו שבנתה מגדלי חלומות על חיי עושר ואושר עד שמעדה והחלב נשפך; הסיפור על הארנב שניצל ברגע האחרון משיני הדוב האימתני בנוי על פי דגם שוש וגלית: הקטן-הפיקח מביס את הגדול-אך-כסיל. וכן עוד. 

כמו בספרים קודמים של דוקטור סוס שתרגמה, גם כאן הצליחה לאה נאור לשמור על טקסט קליל ומתגלגל וריתמוס מלא חיים ועל הרוח הפוחזת, הקונדסית, המאפיינת את יצירותיו של תיאודור גייזל, הלא הוא דוקטור סוס. 

את הספר חותמת אחרית דבר מאת צ'רלס ד' כהן, שהספר מגדיר אותו 'המומחה והאספן החשוב ביותר בעולם ל'סוסידע' (הידע על סוקטור סוס) וברשותו האוסף הגדול ביותר של יצירותיו, מחבר 'דוקטור סוס, הכול על דוקטור סוס ושם דבר מלבד דוקטור סוס', הביוגרפיה החזותית המושלמת של תיאודור סוס גייזל'. על פי הכתוב, הסיפורים הכלולים בספר לוקטו בידי כהן מעיתונים, שבועונים וירחונים שגייזל פרסם בשנים 1948–1959, ונשכחו. כהן מקדיש פסקה לכל סיפור, מתחקה אחר ההיסטוריה שלו, מציין את נושאו החברתי-מוסרי ומפרט את יתר מעלותיו. 

אחרי מלחמת העולם השנייה חל שינוי בגישתו של גייזל לסיפוריו; הוא הבין את הפוטנציאל הדידקטי הגלום בהם מבחינת תהליך רכישת הקריאה, וכתב סיפורים שהתבססו על אוצר מילים מינימליסטי, יומיומי ופשוט, בן מאתיים וחמישים מילים בערך; בזכות עיקרון זה הסיפורים זמינים גם לילדים שזה עתה למדו לקרוא.
מידע מרתק על תיאודור גייזל, הידוע בשם העט שלו 'דוקטור סוס', תמצאו בכרך השני של הטרילוגיה ילדים גדולים מאת יהודה אטלס, הוצאת ידיעות אחרונות 2004). 

עוד על דוקטור סוס - רשימת ספריו וקישורים לאתרים העוסקים ביצירותיו ראו בדףדף.
זרע הביפולו ועוד סיפורים אבודים מתאים לבני שלוש עד שש.
נירה לוין