אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ינוקא באי הנשרים

כתב: דב אלבוים
איורים: ליאורה גרוסמן
עם עובד 2012
36 עמוד, מנוקד

'...
לא ברור אם זה בסתיו קורה או באביב,
אז מגיעים הנשרים לאי קטן, ללא פרח, ללא שום איש סביב.
גם בתים אין שם, רק מגדל גדול עגול ורם.
שבעה חלונות מקושתים פתוחים בו אל גלי הים'.

הסיפור שמספר דב אלבוים הוא דוגמה לטקסט המבקש לפנות לילדים (לפחות על פי הפורמט, מספר העמודים, גודל האות והניקוד) אך מחטיא במידה רבה את המטרה; שורותיו הראשונות של הסיפור טעונות מידע שעבור הקוראים הצעירים הוא סתום: 'זה סיפור שעוד יהיה, אבל עדיין לא היה / סיפור על ינוקא הנשר ועל ממלכה אחת גדולה, / סיפור בלי סוף, והנה אנחנו כבר בהתחלה'. הילדים שהספר מופנה אליהם, גילאי חמש עד שבע, יוכלו אולי לקלוט את ההתכוונות האניגמטית של הטקסט ולהמתין להתבהרותו ברמה המילולית, אבל לא יוכלו לרדת לעומק המטען הרעיוני שלו.
בשורה השלישית מתחיל סיפור המעשה, שצמח מאחת מן המעשיות של ר' נחמן מברסלב והוא מתיימר לדבר בשמה של משנתו המוסרית-פילוסופית: נשרים מכל העולם באים לאי הקטן לבחור לעצמם מלך, נקלעים לוויכוח מר על מוצאם ועל התפקידים שמילאו בעבר ומזמינים את הטוענים לזיכרון הטוב ביותר להשמיע את דבריהם. בתוך כך התברר, שככל שהטוען צעיר יותר - הזיכרון שלו מגיע רחוק יותר, עד לעוברות, עד לאין ולאפס: 'אני זוכר,' אמר ינוקא בקול דקיק, 'כשעוד הייתי שום דבר. אפס. אַיִן'.
דווקא ינוקא זה מלמד את אֶחיו בינה. הוא מפרק את הנשרים מכוונתם להמליך עליהם מלך, ומסביר - 'כל נשר הוא מלך-בן-מלך שעף לו בשמיים. / הרי נשר כמוך אף פעם לא יהיה, לא ביבשה ולא במים. / אתה אחד ויחיד, כך היה תמיד, ואין כמוך שניים'. תשובתו של ינוקא מטה את המעשייה ממהלכה הצפוי (לפחות בעיני המאזינים) ומותירה לקהל תמיהות וגעגועים לְקרקע יציבה.

דב אלבוים הוא עיתונאי וסופר. נולד בירושלים ב- 1970.
ינוקא באי הנשרים מתאים בעיקר למבוגרים.