אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

סוס מלחמה

כתב: מייקל מורפורגו
מאנגלית: אנה הרמן
ידיעות אחרונות ספרי חמד 2011
160 עמוד, לא מנוקד

מלחמת העולם הראשונה, שפרצה לפני מאה שנים כמעט, הייתה המלחמה האחרונה שבה השתתפו סוסים. הם גויסו כאילו היו בני אנוש – חלקם עם רוכביהם לחיל הפרשים, חלקם כסוסי עבודה. אלה האחרונים שירתו כשהם רתומים לעגלות עמוסות תחמושת, מזון וציוד צבאי או לאמבולנסים לא ממונעים. רובם, לאחר שבוססו במשך שנות המלחמה בבוץ ובשלג וסבלו קור ורעב – לא חזרו בשלום לאורוותיהם.
מייקל מורפורגו בחר לספר את סיפורה של 'המלחמה הגדולה' מפיו של הסוס ג'ואי, סוס אנגלי שלא זו בלבד שעבר את המלחמה בשלום אלא זכה לשוב ולמצוא את אלברט, הנער שגידל אותו לפני המלחמה מאז היה סייח. בארבע שנות המלחמה הופך ג'ואי מסוס עבודה שחי בשלווה בחווה לסוס רכיבה צבאי המשרת בחיל הפרשים הבריטי, ולאחר כך לסוס עבודה בשירות האויב הגרמני. הוא עובר ימים קשים, אבל הוא גם עֵד לגילויים של נאמנות, של חברות, של חמלה. 

סוס מלחמה
מצליח למסור את חווית המלחמה ואת רוח הזמן שבו התחוללה. בהיות הגיבור הראשי סוס, היודע לחשוב מחשבות ולהקשיב לדיבורים סביבו אך אינו מצטיין בשיחה עם בני אדם, חלק הארי של הספר הוא תיאורי ורוב התכנים נמסרים בדיבור עקיף. הספר אינו קל לקריאה, לא מבחינת סגנון הסיפר ולא מבחינת תכנו; הקראה בקול או תיווך אחר של מבוגר יועילו. 

מייקל מורפורגו
כבר נתן את רשות הדיבור לגיבור בעל חיים בספר קודם – נולד לרוץ, שגיבורו היה כלב סוס מלחמה מתאים לבני עשר ומעלה.
נירה לוין