אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נערות בלחץ

כתבה: ג'קלים ווילסון
מאנגלית: מיכל גרסטנר
ידיעות אחרונות ספרי חמד 2010 בסדרה 'פרוזה-עשרה'
231 עמוד, לא מנוקד

נערות בלחץ הוא ספר נערות טיפוסי: החברות אֵלִי, נדין ומגדה לומדות בכיתה ט. שיערה של מגדה בלונדיני, והיא 'נראית טוב, אולי קצת נמוכה אבל ממש חמודה. באמת סקסית'. נדין 'כל כך גבוהה, עם צוואר דק וארוך, ידיים יפות ורגליים ארוכות-ארוכות. והיא כל כך רזה. רזה כמו דוגמנית'. אֵלִי, קצרת רואי ומקורזלת שיער, מגבשת דעה נחרצת על עצמה: 'תפלצת גוצה ושמנה'.
כאשר נַדִין נבחרת לתחרות דוגמניות, אלי מבינה שהיא עצמה שמנה מדי, ויוצאת למסע ייסורים מתסכל ומסוכן של דיאטות למיניהן והתקפי זלילה, עד שהיא מוצאת את עצמה על סף תהום. בדרך נבחנים יחסיה עם אביה ועם חברתו לחיים, עם נער שקיוותה שירצה בה, עם מוריה, עם נערה אנורקטית מבית הספר ובעיקר עם עצמה, עד לסוף הטוב. 

במרכז הספר הפרעות אכילה, אבל ג'קלין ווילסון לא הצליחה להימנע מנגיעות שטחיות וסטריאוטיפיוֹת בשלל אפיונים של גיל ההתבגרות, נסחפה לאמירות פופוליסטיות ולתיאורים לא מקצועיים, שרטטה דמויות שטוחות ולא מתפתחות והחמיצה הזדמנות לעסוק בנושא חשוב באופן אמין ומשכנע. 

ספר למתבגרים הנכתב בגוף ראשון הוא אתגר גדול למתרגמים; הדוברת היא בת טיפש-עשרה, המשתמשת בשפה ייחודית לבני גילה, שמטבעה מִשתנָה ללא הרף ואינה שועה לכללי השפה התקנית (למשל: 'אף פעם לא היה לה סטוץ של לילה', 'אני מרוצה שהורדתי לו סטירה', 'את לא שרמוטה, אל תהיי פסיכית', 'הלוּק הרגיל שלי', 'יכול להתאים לי משהו לשתות, יש עלי כסף'). על המתרגם לשלוט בדיאלקט המתבגרים של שפת המקור ובזה של העברית, ולא לשכוח לרגע שהדוברת, גם כשהיא משתמשת בשפה תקנית, היא נערה בת חמש עשרה שמשלב גבוה אינו בחירתה הטבעית.
הבחירות של המתרגמת מיכל גרסטנר גורמות לא פעם לאי-נוחות:
למשל, מגדה משתפת את אֵלִי במה שאירע לה בחברתו של מִיק, ואומרת: 'תמיד חשבתי שזה יהיה רומנטי סוף הדרך לאכול שם בדייט רציני. והוא אומר, 'אוקיי, מגדה, בשבילך – עד חצי המלכות, אבל בואי נקווה שאת שווה את זה...' '
איזה מתבגר היה בוחר ב'עד חצי המלכות'?
דוגמה נוספת: אלי מתארת את המנות שהמשפחה מזמינה ואומרת: 'לפיש אנד צ'יפס בטייק אוויי יש כזה ריח חזק ומגרה', ואז עוברת בסטייה חדה לערבוב משלבים: 'נגעלת לחלוטין מהגרגרנות ומהחולשה שלי.' גרגרנות?? 

נירה לוין