אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

חברים תופים ואקדח

כתבה: דורית אורגד
איורים: נורית צרפתי
הקיבוץ המאוחד 2010, בסדרה 'קריאת-עשרה'
238 עמוד, לא מנוקד

גיבורי הספר הם שני נערים, שהחברות האמיצה שלהם החלה בזכות יחסי החברות בין הוריהם. הסיפור מתחיל כשמשפחותיהם של רמי ושל דֹב עוברות לאותה שכונה, ושני הבנים, לשמחתם, מתחילים ללמוד באותו בית ספר ממש.
בחופשת חנוכה שוטטו רמי ודֹב בשדה הסמוך לשכונה וגילו שקית חשודה, שבתוכה היו שטרות כסף רבים ואקדח. הם מסרו את הכסף למשטרה וקיבלו תעודות הוקרה, וגם פרס – זוג חלילים - מהמיליונר שממנו נשדד הכסף. רמי ודב החליפו את החלילים בתופי בונגוס (שני תופים הצמודים זה לזה), התחילו ללמוד תיפוף ולהתאמן ותוך זמן קצר הצטרפו לתזמורת נוער לקראת מסעה לצרפת. הם גם עלו על עקבותיו של נער ערבי, ששהה בארץ באופן בלתי חוקי וסעד את סבו המאושפז בבית חולים ישראלי. בתוך כל זה חברותם יודעת עליות ומורדות, בין היתר על רקע עודף המשקל של דב והמאבקים בינו לבין הוריו על רקע בעיה האכילה שלו.

אורכו של הסיפור מכוון אמנם לקהל היעד - ילדים ובני נוער סביב תחילת שנות העשרה; אלא שבמהלך הקריאה מתגברת התחושה שהסיפור ארוך מדי, ושלהתפתחויות, גם אלה הקשורות ליחסי החברות בין רמי לדב, אין כיוון ברור. כנראה שהיה צורך בשם כמו חברים, תופים ואקדח, הכולל את שלושת ה'מסלולים' שבהם מתקדם הסיפור, כדי להדק את הקשר בין קווי העלילה, קשר שהוא לעיתים מאולץ או אף חשוף מדי כתפר בחוט מכליב.
דרך הטבע היא, שהזמן החולף מרחיק את הסופרים לילדים ממציאוּת חייהם של גיבוריהם ושל קהל הקוראים. כשסופר ותיק בוחר בדגם של סיפור בגוף ראשון, הוא מוכרח לתת את דעתו על הקול הבוקע מגרונו של המְסַפֵּר שלו: רמי, תלמיד כיתה ו שהוא המְסַפֵּר בסיפור הזה, פונה לחברו במילים 'שוטה שכמותך', ואומר '...אך לא עמד בדיבורו'; קשה להאמין למְסַפֵּר-ילד שנוקט במשלב כזה בדיבור הישיר או בסגנון הסיפר. מופרך עוד יותר אוצר המילים של הנער הערבי חסן, שאומר: 'אני לא מספר לך צ'יזבאטים'.
התבוננות בשמות שנבחרו עבור הגיבורים מעלה תמיהה; האם היה כאן ניסיון (מודע או לא-מודע) להריע לאידיאה של קיבוץ הגלויות הישראלי? הוריו של הילד דֹב הם אֶריקה (כחולת העיניים, בעלת השם האירופאי) ודוקטור ניסים מחלוּף. הוריו של המְסַפֵּר רמי טישלר (מקורזל השיער) הם אביגיל (בתה של סבתא מזל המבשלת מאכלים תימניים) ומקס (בעל שיער הפשתן, בנה של סבתא הנרייטה הדוברת גרמנית).
האם לא עבר זמנן של התרוּעוֹת הללו?

על דורית אורגד, סופרת ותיקה ומוערכת, קראו בדףדף.

חברים, תופים ואקדח מתאים לבני עשר ומעלה.

נירה לוין