אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

יש משהו מתחת למיטה שלי

יש מַשהו מתחת למיטה שלי
יש מַשהו מתחת למיטה שלי
כתב וצייר: ג'יימס סטיבנסון
נוסח עברי: יהודה אטלס
קלסיקלטת 2008, בסדרה 'ספרים שאהבתי'
33 עמוד, מנוקד

ואז מֶרִי-אֶן אמרה:
'אני חושבת שיש משהו
מתחת למיטה שלי.'
---
ושלושתם טסו למטה במורד המדרגות.
'הי,' אמר סבא, 'את מי אנחנו רואים כאן! קרה משהו?'
'יש משהו מתחת למיטה שלי!' אמרה מרי-אן.
'באמת?' אמר סבא, 'גם לי זה קרה פעם.'

החלל שמתחת למיטה הוא מְקום המסתור הטבעי ליצורים שתפקידם בספרות הילדים (וגם במציאות, לדעת צעירי המומחים) לאיים או להפחיד, לעורר רגשי אשמה או להזכיר לבעל המיטה את עוונותיו. ברור אם כן, שהשקט והשלווה האופפים את חדר הילדים עם כיבוי האורות הם לעיתים קרובות בגדר אשליה; רגע אחרי סיפור-שעת-השינה ושיר הערש, נוכחותו של היצור שמתחת למיטה מתחילה להיות מורגשת, ובתוך זמן קצר היא נעשית כה מוחשית ומאיימת עד כי הילד נוטש את מיטתו ומחפש מקלט - אצל הוריו, אצל אחיו הבוגרים או בקרבת חית המחמד שלו.

המבוגרים במשפחה, או מי שהילד המודאג נס אליו כדי לשאוב ביטחון מנוכחותו, מטפלים במצוקת הילד איש בדרכו; ישנם אלה שאינם מתווכחים עם סיפורו של הילד, אך חוזרים אתו לחדרו ומוכיחים בעזרת פנס שאין ולא כלום מתחת למיטה (או בארון). ישנם המתעלמים, המנסים להסיט את תשומת לבו של הנמלט הקטן לנושא אחר ומנחמים אותו בסיפור, בממתק או בהבטחות מרגיעות. וישנם הרציונליסטים, המנסים להסביר שאין סיבה לפחד (אבל ספק אם אי פעם יצליחו, כמו שכתבה נורית זרחי:
'ואני יודעת שזה נכון,
מה שאמא אומרת, מה שאבא אומר,
אבל איך זה יכול לעזור
כשמתחת למיטה
יש לי נמר.' מתוך הנמר שמתחת למיטה, נורית זרחי, מסדה 1976)

עוד סיפורים מתחת למיטה –
השיר נמר מתחת למיטה מתוך ספר בשם זה מאת נורית זרחי 
אליהו וחנן הקטן, גונילה ברגסטרום, הוצאת מסדה – על אליהו, המתייסר ברגשי אשמה לאחר שהִכָּה ילד קטן ממנו, ומבחין שבלילות גְדֵלה מתחת למיטתו חיה מפחידה.
בלילה, מתחת למיטה, כריס רידל, הד ארצי-שבא – על המפלצונים היוצאים מדי לילה מתחת למיטה של ג'ים וממקומות נוספים בחדרו, ומפריעים לו לישון.
פחדרון בארון, מרסר מאיר, בית הוצאה כתר – על ילד המצליח להכניע את המפלצת המסתתרת בארון הבגדים שבחדרו, ולבסוף גם מתיידד אתה.
ולילדים הקוראים בעצמם - ספרו הוותיק של אורי אורלב חית החושך, הוצאת עם עובד, על הקשר המיוחד בין ילד ל'חיה' שמתחת למיטתו, קשר שהתחזק עם נפילת האב במלחמה והשינויים בחיי המשפחה.

יש מַשהו מתחת למיטה שלי מתאים לבני ארבע עד שבע.

נירה לוין