אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ספן הדנובה

ספן הדנובה
כתב: ז'ול ורן
מצרפתית: מיכה פרנקל 
איורים: רונית גוליק
כתר הוצאה לאור, 2006
240 עמודים, לא מנוקד


מיהו הזוכה המסתורי בתחרות הדַיִג שארגנה אגודת דייגי הדַנוּבָּה?
מיהו הנוסע בעל הזהות הכפולה המצטרף למסעו של הזוכה?
האומנם ייתכן ששניהם קשורים למעשי הפשע המתרחשים זה זמן מה לאורך הנהר?

ספן הדנובה, שעלילתו מתרחשת בשנת 1876, הוא סיפור של הרפתקה בלשית שיש בתוכו סיפורי אהבה - לאישה ולמולדת. אלמוני זוכה בתחרות הדַיִג השנתית של התאגדות דייגי הדנובה, ומכריז באוזניי המשתתפים כי ייצא למסע בן שלושת אלפים קילומטרים ממוצא הנהר עד לשפכו בים השחור, שבמהלכו יחיה אך ורק על הדגים שיעלה בחכתו.
זמן קצר אחרי תחילת המסע, כשהספן חונה ליד אחת העיירות, עולה על סירתו אדם המציג את עצמו כחובב דַיִג ומבקש להיות עד להרפתקה ולהצטרף לשַיִט.
תחילה אין הגיבורים יודעים זה על זהותו האמיתית של זה; לנו, הקוראים, ברור כי לא רק החיבה לדגים הביאה אותם להצטופף בתא צר של סירת דייגים. הסופר-האמן מספק לנו די פרטים כדי שנוכל לקשור את הקצוות ועם זאת ליהנות מהתגלגלות העלילה עד לסופה הטוב.

את הסופר הצרפתי ז'ול ורן נהוג לכנות 'נביא העת החדשה' או 'מבשר ספרות המדע הבדיוני'. ברבים מספריו חזה את ההישגים הטכנולוגיים שהאנושות הגיעה אליהם רק עשרות שנים אחרי מותו - כיבוש הקוטב, הנחיתה על הירח, הנעת צוללות באנרגיה חשמלית, פיתוח טילים, חלליות ולוויינים וכן עוד הישגים, שבזמן שכתב עליהם נראו פנטסטיים ובלתי הגיוניים.

ספן הדנובה נעדר בשורות עתידניות. העלילה מתרחשת ברבע האחרון של המאה ה- 19, ונכתבה בהשראתן של ההתפתחויות הפוליטיות-לאומיות במזרחה ובדרומה של אירופה ושל תנועות השחרור שקמו נוכח התפוררות האימפריה התורכית. ז'ול ורן כדרכו מעתיר על הקוראים פרטים היסטוריים וגיאוגרפיים מעניינים, ומבטא הערכה לשאיפה לחירות ולעצמאות, לאומץ ולמעשי גבורה, לאהבת המולדת ולהזדהות עם המעטים הצודקים במאבקם בחזקים.

ז'ול ורן (1828-1905) פרסם את ספרו הראשון חמישה שבועות בכדור פורח ב- 1862, לאחר שורה של פרסומי סיפורים קצרים, מחזות ומערכונים בינוניים למדי. ב- 40 השנים הבאות פרסם עוד כ- 70 ספרים!
ספן הדנובה פורסם ב- 1908, אחרי מותו של הסופר.
תורגם לראשונה לעברית בידי ד' תנעזר ב- 1953, בשם 'איש המסתורין', אחר כך בידי ג' בן־חנה ב- 1955 בשם 'הנווט המסתורי'. עיבוד נוסף נעשה בידי בינה אופק ב- 2001, בשם 'הספן המסתורי'.
חותמת את הספר אחרית דבר מאת המתרגם - 'על הנהרות ביצירתו של ז'ול ורן'.
מתאים לבני 11 ומעלה.

נירה לוין