אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נס של אהבה

נס של אהבה
כתבה: רונית לוינשטיין-מלץ
איורים: אבינדב ויתקון
ידיעות אחרונות * ספרי חמד, סדרת 'פרוזה-עשרה - מסע בעקבות שמי'
214 עמודים לא מנוקדים


המורה הטילה על בנות הכיתה משימה מיוחדת לחופש, לקראת שנת הבת-מצווה: על כל אחת לחקור את הנסיבות שבהן קיבלה את שמה. נֶסְיָה בת השתים עשרה המספרת את הסיפור, איננה מסתפקת במה שכבר ידוע לה - נס צאתה לאוויר העולם ביום של שלג כבד - ופונה לסבתה כדי לשמוע ממנה עוד על נִסִים בתולדות המשפחה. זהו סיפור המסגרת בספר 'נס של אהבה'. בתוכו - זיכרונות ומכתבים של סבתא מירי, שמהם לומדת נסיה איך נחלצה משפחתה של סבתא מציפורני הגרמנים ועושי דברם בהונגריה בשנות מלחמת העולם השנייה. הסיפור הוא סיפורה האמיתי של אֵם המְחַבֶּרֶת.

זהו עוד אחד מן ה'ספרים בשליחוּת' המקובצים במשולש שהקודקודים המגדירים אותו הם זיכרונות, היסטוריה של השואה, וספרות.  כתיבת ספר כזה היא לעיתים קרובות ביטוי של תהליך תרפויטי שעובר המחבר. פרסומו מעניק לו תפקיד חשוב נוסף - להיות לְבֵנָה בגשר המאפשר מגע בין בני נוער ישראלים לבין תקופת השואה, שניצוליה מתמעטים והולכים. לא ערכו האמנותי של הספר יקבע את גורלו, אלא מידת הצלחתו במילוי תפקידיו-בכוח.
סיפורה של סבתא מירי הוא סיפור-שואה מן הסוג השכיח פחות: אין בו מחזות של רעב עד מוות, של גירושים ברכבות ושל בריחות דרמטיות ליערות, גיבוריו אינם נשלחים למחנות השמדה והקוראים אינם שומעים על עשן המשרפות ועל ששת המיליונים. הסיפור מזכיר שוב שה'שואה' איננה עשויה מקשה אחת, וכי כל יחיד או משפחה התמודדו עם מצוקות ואסונות שבאו עליהם במקומות שונים, באופנים שונים. במרכז הסיפור משפחה אחת - הורים וארבע בנותיהם. חדשות לבקרים הונחתו עליהם גילויי גזענות משפילים ואכזריים, והם נתקלו שוב ושוב בהפניית עורף ובשוויון נפש של שכנים וקרובים, אבל לא הניחו לייאוש לנצח. תעוזה, נחישות וחשיבה מקורית ואמיצה (בתוספת כמה נסים, כמובן...) סייעו לבני המשפחה הישאר יחד, בחיים, עד סוף המלחמה.

ספר שני בסדרה 'מסע בעקבות שמי'. קודמו - 'תריסים ירוקים פתוחים', על מחתרת ניל'י, גם הוא מאת רונית לוינשטיין-מלץ. מתאים לבני תשע עד שלוש עשרה.

נירה לוין