אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ניקולא הקטן, חלק 1

היוצרים: הסופר רנה גוֹסיני והמאייר ז'אן-ז'אק סמפֶּה
מצרפתית: מיכל אסייג
כתר, הסדרה הצעירה 2007
140 עמודים, מנוקד


'הדבר הכי טוב בשביל בית הספר זה התירוצים. תירוצים הם מכתב או כרטיס ביקור שאבא שלכם נותן לכם, ושם הוא כותב למורה ומבקש ממנה לא להעניש אתכם על שהגעתם מאוחר או על שלא הכנתם שיעורי בית.'
זהו קטע מאחד המונולוגים של ניקולא, תלמיד עליז ומלא חיים של בית הספר היסודי שאינו מניח לשמש לשקוע מבלי שיסתבך בעניין כזה או אחר. הוא מספר בגילוי לב שבתמימות על ימיו בבית הספר ובמחיצת חבריו והוריו, ובלי שיתכוון לכך משקף תמונה מבודחת של המשפחה, של המבוגרים סביבו ושל עולם בית הספר. איוריו הקריקטוריסטיים של ז'אן-ז'אק סמפֶּה מחדדים את ההומור הלא-מודע המובלע בסיפוריו של ניקולא.

ניקולא הקטן התפרסם כגיבור סיפורים מאוירים שהופיעו בגיליונות סוף השבוע של עיתון צרפתי מ- 1959 עד 1965. הסיפורים על הילד התם-שובב שנקלע שוב ושוב למצבי ביש נחשבים לקלאסיקה צרפתית ותורגמו לשלושים שפות.

זוהי הופעתו השנייה בעברית של הצרפתי הקטן בתוך שנים ספורות:
לפני זמן מה הופיע בהוצאת כנרת הספר ניקולא הקטן (ראו בדףדף) ובו סיפורי ניקולא שהתפרסמו בעיתון. הספר שאינו מנוקד פנה בעיקר למבוגרים.
עתה רואה אור בעברית הספר ניקולא הקטן, סיפורים שלא ראו אור, מנוקד ובאות גדולה, והוא פונה לילדים צעירים בני גילו של הגיבור.
את הספר ערכה אן גוסיני, בתו של הסופר רנה גוסיני שהיה אחד משני 'אבותיו' של ניקולא, בעבודה משותפת עם המאייר המקורי של סיפורי ניקולא, ז'אן-ז'אק סמפֶּה.

ניקולא הקטן, סיפורים שלא ראו אור מתאים לבני שמונה עד שתים עשרה.

נירה לוין