אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ח"ן לטף

כתב: חיים נחמן ביאליק
איירה: תום זיידמן-פרויד
עם עובד 2008
18 עמוד, מנוקד

הספר הזה לא יוצב כנראה על מדפי חנויות הספרים, ואף על פי כן ראוי להזכירו כאן בזכות יוצריו ולא פחות מכך בזכות ייעודו:
זוהי אסופה קטנה של שירי ביאליק לילדים בפורמט ריבועי קטן. כלולים בה השירים קן-ציפור, שתי בנות, מקהלת נוגנים, נדנדה, פרש, עציץ פרחים, הפרח לפרפר, הפרפר לפרח.
הספר כולו – חוץ ופנים – מעוטר באיוריה של הציירת הגרמנייה-יהודיה תום זיידמן-פרויד, שחיה בגרמניה לפני מלחמת העולם השנייה.

בעמודו הראשון של הספרון – איור של מדבקה ועליה כתוב:
'נולדתי בתל-אביב - יפו ביום: _________
שמי: _________________________
קיבלתי ספר זה – ראשון בספרייתי
שי מעיריית תל-אביב - יפו'

את הספר, שהופק מטעם עיריית תל-אביב – יפו, יזמה וערכה פרופ' זהר שביט, חברת מועצת העיר, והוא יוענק לכל יולדת שהיא תושבת העיר (יולדות ערביות יקבלו ספר של שירי ערש ערביים). ביסוד המיזם עומדת שאיפת העירייה להשקיע גם בצרכיו הרוחניים-תרבותיים של כל תינוק, קרי – לחשוף אותו לספרות טובה.
חיים נחמן ביאליק עלה ארצה ב- 1924 והיה לדמות מעורבת ומשפיעה בחיי התרבות ובענייני הציבור של היישוב העברי. הוא חי בתל אביב עד יום מותו ב- 1934. בביתו שברח' ביאליק בעיר אביב ניצב ביתו הפועל כיום כמוזיאון ומרכז תרבות.
תום זיידמן-פרויד נולדה בווינה ב- 1892 בשם מרתֶה גרטרוד. מנעוריה הרבתה לכתוב ולצייר, ועל יצירותיה הראשונות שאותן הקדישה לבתה הקטנה חתמה בשם 'תום פרויד' (הייתה אחייניתו של זיגמונד פרויד, אבי תורת הפסיכואנליזה). למדה ציור באקדמיה לאמנות של מינכן, ואחרי נישואיה השתקעה בברלין.
בברלין הכירה תום זיידמן-פרויד את ח'נ ביאליק; הוא תרגם ועיבד כמה מספריה והיא איירה כמה מספריו לילדים. כמו כן היה שותף בהוצאת הספרים לילדים אופיר שהקימו בני הזוג זיידמן בברלין. זיידמן-פרויד, שמתה ב- 1930, נחשבת כיום לאחת המאיירות החשובות בגרמניה.

מתאים לפעוטות ולכל אוהב יופי. 

נירה לוין