אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ביאליק לפעוטות

ביאליק לְפָעוֹטוֹת
איורים: אלונה פרנקל
הוצאת הקיבוץ המאוחד 2006


הקובץ הראשון של שירי ביאליק לילדים, שירים ופזמונות לילדים, יצא לאור בשנת 1933, לרגל יום הולדתו ה- 60 של המשורר. מאז חלפו שבעים שנה ויותר, ואל הקובץ הראשון התווספו קבצים חדשים, בהם רוץ בן סוסי (מאיירת בתיה קולטון, הוצאת דביר), מאיירים שרים ביאליק (מאיירים שונים, ציבלין הוצאה לאור).

ביאליק לְפָעוֹטוֹת הוא קובץ חדש משירי ביאליק לילדים, שאת קהל היעד שלו מגדירים שמו ומַתְכּונתו: זהו ספר קרטון קטן שדפיו עבים, קשיחים ומצופים, כך שיעמדו במבחן ידיהם ופיותיהם השוקקים של קוראים של בני שנה-שנתיים.

בקובץ 11 שירים, מאלה שהפכו לנכסי צאן ברזל של שירת הילדים העברית (נדנדה, פָּרָש) וגם מן המוכרים פחות (ציפורים ופרי, גֹלֶם איש). השירים שנבחרו יתאימו לאוזניים צעירות מבחינת הנושא, הלשון והמצלול, המשקל והחריזה. בכל כפולה שולט גוון פסטלי אחד, והשירים מלווים באיוריה של אלונה פרנקל, הנוחים מאוד גם למעיינים-מתחילים.

כמו קודמיה המאיירים, גם פרנקל מתכתבת עם איוריו של נחום גוטמן, המאייר הראשון של שירי ביאליק לילדים והיחיד במשך שבעים שנה. פרשנותה לעיתים קרובה לפרשנות של גוטמן (פָּרָש, ציפורים ופרי), לעיתים אחרת (דֹב) או שנונה-מחויכת (נדנדה). אמא-ציפור (קן לציפור) של גוטמן זכורה לכולנו בהניפה אצבע כאומרת 'הס, פן-תעיר'; פרנקל מכניסה את אמא-ציפור לקן, מצרפת אליה את אבא-ציפור, וחותמת את הקובץ בהרמוניה משפחתית שלווה.

מתאים לבני שנה עד שלוש.
נירה לוין