אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

זוזו

כתב ואייר: מישל גאי
מצרפתית: אבירמה גולן
הוצאת אנונימה 2008
26 עמוד, מנוקד

זוּזוּ, גור זברות קטן, מתעורר מוקדם ורוצה לטפס למיטה של אבא ואמא. השאלה היא -
'איך להעיר אותם, אבל בלי שיכעסו?'
זוזו מחליט להכין להם ארוחת בוקר; הוא מוזג קפה לספלים גדולים, מוסיף דגני בוקר וצלוחית ריבה ונושא את המגש לחדר ההורים. אבל בדרך, כצפוי, זוזו מועד ונופל והמגש מתרסק.
עכשיו יש לזוזו בעיה חדשה: כמעט לא נשאר קפה בקנקן. לכן הפעם זוזו בוחר בספלים הקטנים של הבובות, ממלא אותם ומגיש את ארוחת הבוקר החדשה להורים.
אלא שהזברות הגדולות מתקשות להסתדר עם הספלים הקטנטנים. זוזו מקבל רשות לטפס על המיטה ולעזור – וזהו! המשימה הושלמה; זוזו במיטה של ההורים, הם ערים ואפילו אינם כועסים!

רוב ההורים והילדים מכירים את הדינמיקה ההפכפכה של שעת הקימה: בעוד בימי חול ההורים משכימים קום אך הילדים מתקשים להתעורר – בשבת מתהפכת התמונה; הילדים מתעוררים מוקדם משום מה, אבל ההורים משתוקקים לעוד שעת שינה. מתי אפשר להעיר את אמא ואבא? באיזו אמתלה? זוזו מזהה דרך ראויה – הוא יעיר את ההורים כדי לשמח אותם בארוחת בוקר. איזה הורה יכעס על צאצא שכוונותיו טובות כל כך?
יהיו מן הסתם מבוגרים רבים שיתקשו להשלים עם סיפור הממליץ לפעוטות להכין להוריהם קפה.

ספר נוסף על זוזו, קופסת הנשיקות של זוזו, מציע דרך להתמודד עם פרידה. זוזו עומד לצאת לקייטנה, וההורים מציידים אותו במלאי הגון של 'נשיקות' נייר. כשיתקפו אותו געגועים הביתה יוכל לשלוף 'נשיקה' מן הקופסה ולהירגע.
תמיהה: לא זו בלבד שזוזו הפעוט נשלח לקייטנה בת שבוע תמים – הרי הוא נוסע לשם (עם פעוטות אחרים) לילה שלם ברכבת – בלי הוריו. אפשר היה לצפות לצידוק אחר לקופסת נשיקות חביבה, בלי להזדקק לרכבת הבלהה הזו.

מישל גאי (1947) הוא סופר ומאייר צרפתי.

לפעוטות, ולבני שנתיים-ארבע.

נירה לוין