אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

זה אתה עשית הכול, קנגורו כחול

זה אתה עשית הכול, קנגורו כחול!
כתבה ואיירה: אמה צ'יצ'סטר קלארק
מאנגלית: אלכס אפשטיין
עם עובד, 30 עמודים מנוקדים


למאיה, הילדונת הנחמודת (ראו את 'סרט הילדה הטובה' בשערותיה!) המחייכת אל הקנגורו הכחול שלה בעמוד הראשון של הסיפור יש גם שעות פחות טובות, של שובבות, של התגרוּת ושל קנאה דווקאית. הקנגורו הכחול של מאיה מתבונן בה כשהיא רוחצת את הבובות ומציפה את המטבח, כשהיא מנסה להלביש את החתול עד שהוא משתולל והורס את הווילונות, וגם כשהיא נסחפת אחר 'הילד הרע' המשתלט עליה ומציקה לאחיה הפעוט. ובכל פעם, כשאמא מופיעה - מאיה שולחת אצבע מאשימה אל הקנגורו שלה ואומרת: 'זה אתה עשית הכול, קנגורו כחול!'
הקנגורו מביט במאיה, אבל אינו אומר דבר.

הקנגורו הכחול, הצעצוע האהוב של מאיה, הוא עֵד לכל מעשיה, תמיד איתה, כמעט חלק ממנה. בהיותו כזה הוא משתתף בסיטואציה המתוארת-מצוירת, אבל בו בזמן זוכה למעמד רשמי של מתבונן-מְשַׁקֵּף המייצג את פעמון ה'מותר-אסור' - אצל מאיה וגם אצל הקוראים. הבעת פניו המצוירות נשקפת בהגדלה מתוך עיגול לצד הטקסט, כדי לספר לנו מה הוא חושב על המתרחש. כך יכול הקורא להזדהות עם מאיה, ועם זאת לראות דרך 'זכוכית המגדלת' שעל פני הקנגורו את המתרחש - את כעסה ותסכולה המתעצמים של מאיה, את ניסיונותיה הנואשים לסחוט תגובה ואת הקשר בין מעשיה להתנהגותה של אמא.

ומאיה ממשיכה ומגלגלת הלאה את הכעס שלה ומחוללת מהומה שלמה בבית, עד שאמא קובעת את הגבול ואת הסנקציה: 'אם הקנגורו הכחול לא מסוגל להתנהג יפה, הוא יצטרך לשבת למַטָּה לבד.' לילה עצוב עובר על מאיה. בסופו של דבר, לקנגורו הכחול תפקיד חשוב גם בהשגת הסליחה והפיוס, ומתברר שהכותרת 'זה אתה עשית הכול, קנגורו כחול' היא רב-משמעית.

הסיפור, במעט מאוד מילים, מצליח למסור הרבה מאוד על צרכים רגשיים ועל הדינאמיקה של קשרים בתוך המשפחה. לאיורים תרומה חשובה ביצירת תמונה סיפורית אמינה, טבעית ומוּכרת, חמימה ואופטימית.

עוד סיפורים שעל אותו מדף -
שד שדון עשה את זה, הלן קופר
היום הרע של טובה, אלונה פרנקל
הילד הרע, לאה גולדברג

הקוראים הצעירים כבר פגשו את מאיה ואת הקנגורו הכחול שלה בספרה הקודם של אמה צ'יצ'סטר קלארק שתורגם לעברית. זהו 'הקנגורו הכחול של מאיה' (תרגמה נירה הראל, עם עובד 1999) העוסק בכניסתו של תינוק חדש למשפחה.

נירה לוין