אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

כובע קסמים

כובע קסמים
כתבה: לאה גולדברג
איורים: רינת הופר
ספריית פועלים, 27 עמודים מנוקדים


את השורות הראשונות של 'כובע קסמים' יודעים לדקלם על-פה גם אלה שהיו ילדים לפני חמישים שנה ויותר:
'כל הימים, כל הימים
חולמת אני על כובע קסמים,
כובע קטן, מקושט נוצה,
העושה כל מה שאני רוצה.'
השיר נדפס בקובץ 'מה עושות האיילות' שפרסמה לאה גולדברג ב- 1949. המשוררת ידעה להניח כל אחת ממילות השיר במקומה הטבעי והנכון כך שהשיר הצליח 'לצייר' את עצמו. השורות השקולות-מחורזות הבטיחו מסגרת שלווה, מתונה, שבין גבולותיה גאו חלומות גדולים וצבעוניים להפליא. השיר עוטר בשני רישומים צנומים וקטנים של צילה בינדר. היה בכך די.
אלא שקובץ השירים של לאה גולדברג איבד בהדרגה מכוח המשיכה שלו. ספרית פועלים, כמו הוצאות אחרות המזהות את צרכיו (או שמא מגבלותיו?) של הקורא הישראלי הצעיר בן ימינו, שלפה את היצירה הקלאסית ממעמקי 'מה עושות האיילות' הישן והמאויר בצנעה, והיא מגישה את 'כובע קסמים' בלבוש חדש: סיפור מחורז בספר נפרד.
רינת הופר שאיירה את השיר הפכה את האיורים - בצבעים עזים שממתן אותם קו חלומי ורך - למרכיב דומיננטי בספר, מעין טקסט חזותי המוצג במקביל למילות השיר. יש שיחושו שהפרשנות ההדוקה שנקטה המאיירת מצמצמת את מרחביו של החלום.
מומלץ לקטנים, לאוהבי שירה ולבעלי משאלות.

על המגמה של החייאת הקלאסיקה לילדים כדאי לקרוא אצל יעל דר, ברשימתה 'ספרות לילדים שהתבגרו מזמן', מוסף 'ספרים' של עיתון 'הארץ', כ' בכסלו, 21.12.05.

נירה לוין