אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

זבובה זמזומובה


כתב: קורניי צ'וקובסקי
איור: נטלי פודלוב
מרוסית: עינת יקיר
הוצאת כתר בשיתוף עילמור, 30 עמודים מנוקדים


זוהי מעשייה עליזה, מצחיקה ותמימה גם יחד, על זבובה זמזומובה, שקנתה סמובָר בשוק הכפר והזמינה את ידידיה - פשפשים, פרעושים ותיקנים - למסיבת-תה לרגל יום הולדתה. החוגגים משתעשעים כדבעי, אך כשבא העכביש הנורא ומאיים למצוץ את דמה של המארחת - נמלטים כל מוגי הלב על נפשם ומפקירים אותה בידיו של האויב הנורא. רק אחרי שיתוש אמיץ מציל את זבובה (ואת החגיגה כולה) יכולים כל הפחדנים לחזור ולרקוד בשמחת כלולותיהם של זבובה זמזומובה ושל בחיר לבה היתוש הגיבור.

'כמעט כל ילד רוסי מתחיל את חייו ה'ספרותיים' עם צ'קובסקי, היום כמו לפני שלושים, ארבעים וחמישים שנה.' כך כותב יהודה אטלס ב'ילדים גדולים - האירופאים' (ידיעות אחרונות, 2003).
קורניי צ'וקובסקי, סופר הילדים הרוסי הידוע והנקרא ביותר לגיל הרך, נולד ב- 1882 בפטרבורג, בירתה של רוסיה הצארית. היה סופר ומתרגם, חוקר ותיאורטיקן ומבקר ספרות חשוב. 'רוב ספריו הם מעשיות מחורזות, משעשעות, אנרגטיות, תוססות ותוזזות... גדושות עליצות ומסרים הומאניים.' (שם). יצירותיו (בהן 'לימפופו', 'ברמלי' ועוד) הגיעו לקוראים העבריים לפני עשרות שנים, באמצעות תרגומיהם הנפלאים של נתן אלתרמן, לאה גולדברג, לוין קיפניס, מרים ילן-שטקליס, רפאל ספורטה ואחרים.

סיפור מעניין עומד מאחורי הופעתו המחודשת של 'זבובה זמזומובה': לפני 20 שנה הייתה עינת יקיר ילדה חיפנית בת תשע. היא שמעה את הסיפור על הזבובה מפי הוריה יוצאי רוסיה, ותרגמה אותו לעברית. 'זבובה זמזומובה' יצא אז לאור בהוצאת אל'ף.
המאיירת הצעירה נטלי פודלוב, סטודנטית ב'בצלאל', רצתה לאייר את יצירותיו של צ'וקובסקי כחלק מפרויקט סיום לימודיה. כשחיפשה בספריית 'בית אריאלה' מצאה את התרגום של עינת יקיר והשתיים חברו לעבודה משותפת. התוצאה היא הספר היפהפה שלפנינו: הטקסט של צ'וקובסקי זכה לעיצוב מרהיב; הדמויות חולצו מן מדימויים בנאליים אפשריים והפכו בידיה של פודלוב ליצורים תימהוניים-מבדחים ופרועים למראה, המרחיקים את הסיפור מן הנאיביות של המעשייה והופכים אותו להרפתקה מצטהלת של דמיון חסר גבולות.

מומלץ למתרפקים על ילדותם, ולבני ארבע עד שבע.

נירה לוין